Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polonia na Wyspach

W UK mieszka dużo Polaków, ale nie są zrzeszeni w jakiejś jednej organizacji polonijnej. Każda władza chce ogłaszać, że spotyka się z Polonią i omawiają ważne sprawy. Spotkania jakieś na pewno się odbywają, ale nie uwzględniają one dużych grup Polaków.

W ubiegłym roku robiłem kurs Interpretatora i jednym z zadań było znaleźć organizacji polonijnej. Potraktowałem zadanie całkiem serio i przewertowałem w internecie dostępne informacje. Wiele z nich było już nieaktualnych. Wyróżnił się jeden z Kościołów w Manchester. W ogóle jakoś najłatwiej było trafić do Manchester. Miałem nawet udaną wymianę meilową z wicekonsul z tego miasta. Porada, abym spróbował w londyńskim POSK była trafna. Wykonałem kilka telefonów i zajrzałem na stronę internetową tej instytucji. Przyjemnie było porozmawiać z dyżurnym kombatantem. W swoim stylu zareagował na zmianę polskiego rządu. Sekretarka już nie była tak rozmowna, męczyło ją, że jakiś kolejny obywatel obecny od dawna na wyspach się ujawnił.

Lektura w internecie przekonała mnie, że tam nie chodzi o nowych członków, mimo że w statucie jest nawet cena za członkostwo. Zarząd zadowala się, że dysponuje halą widowiskową i z dochodów organizacja wiąże koniec z końcem.

Informacje o imprezach są rozpowszechniane w gazecie Cooltura, którą można za darmo znaleźć w polskich sklepach. Ja i wielu moich znajomych nie jesteśmy nagabywani z Londynu na członkostwo w czymkolwiek, a tym bardziej nikt nigdy nie wysłuchał naszych opinii.

Migawki w polskich mediach, że politycy spotkali Polonię i dzięki temu rozumieją ich problemy są tylko usprawiedliwieniem na małostkowość. Prezydent Aleksander Kwaśniewski piastując urząd miał godne spotkania z Królową. Obecni politycy traktują pobyt na wyspach, jak zwykli turyści i nie są odnotowani na pierwszych stronach gazet. Nie ma relacji z ich pobytu. Można się cieszyć, że mówiono coś w niszowym PRL-u (Polskie Radio Londyn). Jak porównać to, choćby z jedną z wizyt pokazaną w reportażu, gdy dla prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy z małżonką Carlą Bruni w Pałacu Buckingham wystawiono słynną sztukę ,,Nędznicy” a Królowa osobiście dopilnowywała czy zastawa na stołach jest prawidłowo nakryta. Majestat to wielkie słowo.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook