
Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak w 2019 roku, wyglądała wymiana kotłów w miastach, wojewódzkich oraz miejscowościach z tzw. listy WHO – najbardziej zasmogowanych miast Europy. 29 grudnia 2020 roku został wydany raport Polskiego Alarmu Smogowego, który ukazał powolne tempo wymiany kotłów.
Wysyłając zapytania do gmin spodziewaliśmy się, że liczba wymienionych kotłów nie będzie znacząca, ale to co zobaczyliśmy w odpowiedziach pokazało kompletny kryzys w obszarze wymiany przestarzałych kotłów w Polsce – powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Jest bardzo źle. Prawie wszystkie analizowane miejscowości wymieniły nieznaczny odsetek kotłów na węgiel i drewno. W porównaniu z zeszłorocznym raportem PAS liczba wymian kotłów nie uległa znaczącej poprawie.
W Tomaszowie Mazowieckim, na szacowanych około 1900 kopciuchów, wymieniono 6 pieców z programu Czyste Powietrze, trochę lepiej jest w Piotrkowie bo aż… 10 pieców z programu Czyste Powietrze. Na końcu listy znalazły się Opoczno i Brzeziny z wymianą po dwa piece. W Rawie Mazowieckiej wymieniono trzy piece a w Radomsku cztery na 7,5 tysiąca.
Bez zaangażowania w działania antysmogowe na każdym szczeblu, będziemy czekać jeszcze wiele lat zanim powietrze w Polsce zacznie spełniać normy. Pamiętajmy też, że z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem każdego roku przedwcześnie umiera 46 tysięcy obywateli – Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
Dane Polskiego Alarmu Smogowego pochodzą z odpowiedzi nadesłanych do PAS z urzędów miast i gmin oraz NFOŚiGW (dane za 2019 r.)
źródło: Polski Alarm Smogowy