Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Przejść czy przejechać? Kłopoty z „zebrą”, gdy jedziesz rowerem

Gdy pogoda dopisuje, warto wybrać się na przejażdżkę po mieście. Niestety spory ruch uliczny, duża liczba pieszych oraz ciągle niewystarczająca ilość ścieżek rowerowych sprawiają, że jazda po naszym mieście często bywa trudna i dostarcza wielu problemów. Jednym z nich jest wciąż niewielka liczba przejazdów dla rowerzystów. Jednak jak widać na zdjęciu dla niektórych to nie problem, bo przejeżdżają na rowerze wzdłuż przejścia dla pieszych. Czy masz do tego prawo?

Czy rowerzysta może przejeżdżać przez przejście dla pieszych?

Rowerzysta, jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego, ma obowiązek zastosowania się do przepisów zawartych w Kodeksie o ruchu drogowym. Jednak nie wszyscy jesteśmy świadomi, iż z artykułu 26 Kodeksu wynika jasno, że rowerzyście, jako osobie kierującej pojazdem, nie wolno jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych. Przed przejściem dla pieszych należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez zebrę.

Czy zawsze trzeba zsiąść z roweru przed przejściem dla pieszych?

Czy każdy rowerzysta musi zejść z roweru i przeprowadzić swój pojazd przez przejście? Nie, gdyż obowiązek zsiadania z roweru podczas pokonywania przejścia dla pieszych nie dotyczy dzieci do 10. roku życia oraz ich opiekunów jadących na rowerze. Jest to spowodowane faktem, że zgodnie z przepisami, rowerzysta to osoba mająca co najmniej 10 lat. Dlatego dziecko do 10 roku życia, jadące na rowerze, w świetle prawa jest uważane za pieszego. W związku z tym młodzi cykliści nie powinni korzystać ze ścieżek rowerowych, a poruszać się po chodnikach.

Co grozi za przejechanie na rowerze przez przejście dla pieszych?

Za przejechanie na rowerze przez przejście dla pieszych grozi mandat. W taryfikatorze mandatów na 2020 rok znajdziemy zapis, który mówi, że za jazdę innym pojazdem niż pojazd silnikowy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych przewidziana została kara w wysokości 100 zł.

Kiedy nie musisz zsiadać z roweru przed przejściem dla pieszych?

Jako rowerzysta nie możesz przejechać przez przejście dla pieszych. Niemniej jednak wraz ze wzrostem liczby ścieżek rowerowych w miastach, wzrasta również liczba przejazdów dla rowerów. Jest to specjalnie wyznaczony pas, który umożliwia cyklistom swobodny przejazd bez schodzenia z pojazdu. W takich miejscach nie masz obowiązku przeprowadzania roweru przez pasy. Jeżeli warunki na drodze na to pozwolą, będziesz bowiem mógł przejechać przez przejście.

Czy rowerzysta zawsze ma pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów?

Tutaj również największy nacisk należy nałożyć na zachowanie ostrożności na drodze. W teorii zasady są nieskomplikowane. Jeżeli bowiem nadjeżdżający pojazd mechaniczny  skręca w prawo, przecinając jednocześnie przejazd rowerowy, jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost. W przeciwnym razie pierwszeństwo ma ten pojazd, który jako pierwszy znalazł się na przejeździe.

Często ścieżki rowerowe przecinają ruchliwe ulice. W takich miejscach w zdecydowanej większości znajduje się sygnalizacja świetlna, która pozwala na swobodny przejazd. Jednak nawet w sytuacji, gdy na przejeździe dla rowerów pojawi się zielone światło, powinieneś pamiętać o przepisach kodeksu drogowego i zawsze zachować wzmożoną uwagę.

Kiedy rowerzysta może jechać ulicą?

Gdy ścieżka rowerowa nagle się kończy, należy pamiętać, że nie możesz wjechać na chodnik. W takiej sytuacji jesteś zobowiązany do poruszania się jezdnią. Wyjątek stanowią pasy dla rowerów. Jeżeli bowiem zostały wyznaczone w kierunku, w którym się poruszasz, masz obowiązek korzystania z takiego specjalnie wyznaczonego pasa.

Co w razie wypadku?

Rowerzyści są takimi samymi uczestnikami ruchu drogowego, jak kierowcy pojazdów mechanicznych. Muszą zatem znać i respektować przepisy ruchu drogowego, a także zasady, które obowiązują zarówno ich, jak i kierowców samochodów. Zatem jako cyklista musisz pamiętać między innymi o regule pierwszeństwa z prawej strony, a także o należytym oświetleniu pojazdu podczas jazdy.

Jednak mimo iż rowerzyści są uczestnikami ruchu drogowego, nie są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia OC. Tym samym, w przypadku kolizji drogowej i powstania szkody z winy cyklisty, to on odpowiada swoim własnym majątkiem.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook