Kalendarz gminy Będków

Nadchodzących wydarzeń: 0
«maj 2024 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Przerwana strefa ciszy na zalewie Sulejowskim

Odkąd 17 czerwca 2015 Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił rozporządzenie wojewody w sprawie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, nie było szczegółowych zasad dotyczących użytkowania tego obszaru. W poprzednim stanie prawnym obowiązywał całkowity zakaz używania łodzi motorowych. W dniu wczorajszym, 27 lutego, została przyjęta przez Sejmik w Łodzi uchwala o Zalewie Sulejowskim i Parku Krajobrazowym na jego terenie.

Dyskusja była trudna i przeciągała się w czasie. Samorządy graniczące z zalewem nie mogły się porozumieć m.in. w sprawie zasad korzystania z motorówek, linii zabudowy wzdłuż brzegu zbiornika itd. Wszystko skończyło się dzisiaj na sesji Sejmiku WŁ. Przyjęliśmy dokument w którym m.in. podzieliliśmy zalew na strefy i co najważniejsze zlikwidowaliśmy limit mocy silników w największej, rekreacyjnej strefie. Mam nadzieję, że długo wyczekiwana stabilizacja prawna zasad użytkowania zalewu pozwoli wreszcie na jego dynamiczny rozwój- czytamy na profilu społecznościowym Dariusza Klimczaka wicemarszałka województwa łódzkiego.

Niniejsza uchwała legalizuje ruch motorowy. Postanowiono udostępnić Zbiornik dla łodzi motorowych o mocy silników 15 kW na obszarze Zbiornika zawartym od tamy w miejscowości Smardzewice do linii łączącej Bronisławów ujęcie z miejscowością Zarzęcin. W drugiej strefie obejmującej obszar Zbiornika zawarty od linii łączącej cypel we wsi Lubiaszów i miejscowości Zarzęcin do stanicy Polskiego Związku Wędkarskiego w miejscowości Barkowice Mokre, zaproponowano dopuszczenie używania łodzi motorowych z silnikami o mocy do 4 kW. Natomiast w południowej części Zbiornika z uwagi na gniazdowanie największej liczby gatunków ptaków wodno-błotnych zaproponowano strefę całkowitego zakazu używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego.

Czy pozwolenie na poruszanie się po Zbiorniku łodziami z napędem silnikowym przyczyni się do lepszej jakości wody, zmniejszy ilość sinic? Niektórzy twierdzą, że tak, że turbiny łodzi napowietrzać będę wodę. Zwrócić należy uwagę jednak, że jakość wód zalewu zależy w głównej mierze od stanu rzek zasilających zbiornik, w tym przypadku Pilicy i Luciążnej. Teren wokół zalewu jest w 64% wykorzystywany rolniczo, w bliskim sąsiedztwie brak jest fabryk oraz większych zakładów przemysłowych, które mogłyby go bezpośrednio zanieczyszczać. Tak więc od wielu lat, powodem niezadowalającego stanu środowiska są spływy powierzchniowe z terenów uprawnych, ścieki z nieszczelnych szamb czy nieskanalizowanych miejscowości. Czy tych kilka motorówek, przez nie więcej niż dwa do czterech miesięcy jest w stanie napowietrzyć Zbiornik tak, by sinice nie miały podłoża do rozwoju? Ciężko powiedzieć, na pewno będzie głośniej a zapach spalin unosić się będzie w powietrzu. 

Przypomnijmy, Zbiornik Sulejowski znajduje się na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Usytuowany jest na terenie miasta Piotrków Trybunalski, oraz gmin Wolbórz, Sulejów, Ręczno i Aleksandrów w powiecie piotrkowskim, gminy Tomaszów Mazowiecki w powiecie tomaszowskim oraz gminy Mniszków w powiecie opoczyńskim. Nadzór na parkiem sprawuje Zarząd Województwa Łódzkiego.


 

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook