Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 8
«Marzec 2019 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Do wiosny pozostało

2019-03-21 08:06:00

Reklama

Sonda

Czy odwiert geotermalny na Błoniach wpłynie na stan Niebieskich Źródeł

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać najnowsze informacje prosto na swoją skrzynkę, prosimy podać swój adres e-mail.

Przerwana strefa ciszy na zalewie Sulejowskim

Odkąd 17 czerwca 2015 Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił rozporządzenie wojewody w sprawie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, nie było szczegółowych zasad dotyczących użytkowania tego obszaru. W poprzednim stanie prawnym obowiązywał całkowity zakaz używania łodzi motorowych. W dniu wczorajszym, 27 lutego, została przyjęta przez Sejmik w Łodzi uchwala o Zalewie Sulejowskim i Parku Krajobrazowym na jego terenie.

Dyskusja była trudna i przeciągała się w czasie. Samorządy graniczące z zalewem nie mogły się porozumieć m.in. w sprawie zasad korzystania z motorówek, linii zabudowy wzdłuż brzegu zbiornika itd. Wszystko skończyło się dzisiaj na sesji Sejmiku WŁ. Przyjęliśmy dokument w którym m.in. podzieliliśmy zalew na strefy i co najważniejsze zlikwidowaliśmy limit mocy silników w największej, rekreacyjnej strefie. Mam nadzieję, że długo wyczekiwana stabilizacja prawna zasad użytkowania zalewu pozwoli wreszcie na jego dynamiczny rozwój- czytamy na profilu społecznościowym Dariusza Klimczaka wicemarszałka województwa łódzkiego.

Niniejsza uchwała legalizuje ruch motorowy. Postanowiono udostępnić Zbiornik dla łodzi motorowych o mocy silników 15 kW na obszarze Zbiornika zawartym od tamy w miejscowości Smardzewice do linii łączącej Bronisławów ujęcie z miejscowością Zarzęcin. W drugiej strefie obejmującej obszar Zbiornika zawarty od linii łączącej cypel we wsi Lubiaszów i miejscowości Zarzęcin do stanicy Polskiego Związku Wędkarskiego w miejscowości Barkowice Mokre, zaproponowano dopuszczenie używania łodzi motorowych z silnikami o mocy do 4 kW. Natomiast w południowej części Zbiornika z uwagi na gniazdowanie największej liczby gatunków ptaków wodno-błotnych zaproponowano strefę całkowitego zakazu używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego.

Czy pozwolenie na poruszanie się po Zbiorniku łodziami z napędem silnikowym przyczyni się do lepszej jakości wody, zmniejszy ilość sinic? Niektórzy twierdzą, że tak, że turbiny łodzi napowietrzać będę wodę. Zwrócić należy uwagę jednak, że jakość wód zalewu zależy w głównej mierze od stanu rzek zasilających zbiornik, w tym przypadku Pilicy i Luciążnej. Teren wokół zalewu jest w 64% wykorzystywany rolniczo, w bliskim sąsiedztwie brak jest fabryk oraz większych zakładów przemysłowych, które mogłyby go bezpośrednio zanieczyszczać. Tak więc od wielu lat, powodem niezadowalającego stanu środowiska są spływy powierzchniowe z terenów uprawnych, ścieki z nieszczelnych szamb czy nieskanalizowanych miejscowości. Czy tych kilka motorówek, przez nie więcej niż dwa do czterech miesięcy jest w stanie napowietrzyć Zbiornik tak, by sinice nie miały podłoża do rozwoju? Ciężko powiedzieć, na pewno będzie głośniej a zapach spalin unosić się będzie w powietrzu. 

Przypomnijmy, Zbiornik Sulejowski znajduje się na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Usytuowany jest na terenie miasta Piotrków Trybunalski, oraz gmin Wolbórz, Sulejów, Ręczno i Aleksandrów w powiecie piotrkowskim, gminy Tomaszów Mazowiecki w powiecie tomaszowskim oraz gminy Mniszków w powiecie opoczyńskim. Nadzór na parkiem sprawuje Zarząd Województwa Łódzkiego.


 

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook