Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Radni podjęli uchwałę. Ulga za fotowoltaikę – wystarczy 8 tys. złotych poniesionych nakładów.

Mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego będą mogli korzystać z ulgi od nieruchomości za inwestycje w fotowoltaikę. Radni Rady Miejskiej na czwartkowej (28 listopada) sesji podjęli odpowiednią uchwałę.  O zwolnienie z podatku od nieruchomości będą mogli starać się ci właściciele, którzy po wejściu w życie uchwały, na podłączenie instalacji fotowoltaicznej poniosą nakłady w wysokości co najmniej 8 000 złotych brutto.

Przyznanie tomaszowianom ulgi podatkowej za podłączenie nieruchomości, których są właścicielami, do instalacji fotowoltaicznej, to kolejny pomysł samorządu Tomaszowa Mazowieckiego na walkę ze smogiem. Uchwała będzie stanowić uzupełnienie innych działań wpływających na poprawę jakości powietrza w naszym mieście, takich jak m.in. zakup niskoemisyjnych autobusów dla MZK,  pozyskanie dofinansowania z WFOŚiGW w Łodzi na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła czy montaż 40 sensorów jakości powietrza Airly. Będzie też stanowić zachętę do korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Ze zwolnienia z podatku od nieruchomości będą mogli skorzystać ci właściciele, którzy po wejściu w życie uchwały na podłączenie instalacji fotowoltaicznej poniosą nakłady w wysokości co najmniej 8 000 złotych brutto. Pierwotnie zakładano, że minimalna wysokość tych kosztów  będzie wynosić 15 000 złotych brutto. Związane to było m.in. z tym, że dotychczas obowiązywały dwie stawki VAT na panele fotowoltaiczne ‒ 8% w przypadku umieszczenia instalacji na budynku oraz 23%, gdy właściciel instalację chciał zamontować np. na garażu, podjeździe, parkingu albo obok domu czy bloku mieszkalnego. 23 listopada zaczęły jednak obowiązywać przepisy ujednolicające tę stawkę do 8%.

Warunkiem uzyskania ulgi za podłączenie nieruchomości do instalacji fotowoltaicznej będzie złożenie odpowiedniego wniosku w Urzędzie Miasta (do końca roku, w którym zostały poniesione koszty) oraz korzystanie z podłączonej instalacji fotowoltaicznej nieprzerwanie w czasie, którego będzie dotyczyło zwolnienie. Wielkość zwolnienia nie będzie mogła przekroczyć 100% poniesionych kosztów.

Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego, a obowiązywać będzie do 31 grudnia 2025 roku.

Odnawialne źródła energii ograniczają spalanie paliw kopalnych, które zanieczyszczają nasze środowisko. Instalacja fotowoltaiczna działa w oparciu o promieniowanie słoneczne. Pozwala to na pokrycie znacznej części zapotrzebowania domu na energię elektryczną. Fotowoltaika to również system zeroemisyjny. Oznacza to, że wskutek działania instalacji nie wytwarzają się szkodliwe związki lub gazy cieplarniane. Panele słoneczne nie powodują także hałasu ani drgań, pod tym względem są lepszym rozwiązaniem niż turbiny wiatrowe.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook