Kalendarz gminy Budziszewice

Nadchodzących wydarzeń: 0
«kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Ratownicy medyczni w czasie pandemii. Rozmowa z Konradem Borowskim kierownikiem ratownictwa medycznego w TCZ

W dobie pandemii warunki pracy dla ratowników medycznych stały się ekstremalnie trudne, ratownicy znaleźli się na pierwszej linii „frontu” . Jak zmieniła się praca ratownika medycznego? Na pytania Formatu odpowiada Konrad Borowski – kierownik ratownictwa medycznego Tomaszowskiego Centrum Zdrowia

Kwestia pracy ratowników medycznych zmienia się jak w kalejdoskopie. Na początku kiedy koronawirus raczkował a przyrosty dzienne zachorowań były jednocyfrowe to wyjazdy w kombinezonie i innych środkach ochrony indywidualnej były pojedyncze. Z czasem tych przypadków było więcej a Ratownicy po uzyskaniu wiedzy na temat dodatniego wyniku pacjenta byli kierowani na kwarantanne.
Praca ratowników od samego początku była okupiona dużym ryzykiem. Ratownicy medyczni zabierali ze sobą na dyżury torby z najpotrzebniejszymi rzeczami na wypadek konieczności odizolowania się od rodziny i zespołu. Dziś sytuacja jest bardziej dramatyczna bo ponad 70 procent wyjazdów to wyjazdy w pełnym zabezpieczeniu w środki ochrony osobistej. Należy pamiętać, iż od samego początku tomaszowscy Ratownicy wykonują również transporty covidowe. Kiedyś takich wyjazdów było kilka dziś za miesiąc październik odnotowujemy ponad 150 takich transportów. Natomiast od kilku dni decyzja wojewody karetki specjalistyczne czyli posiadające na pokładzie karetki lekarza zostały przekształcone w zespoły podstawowe składające się z 2 ratowników.

Do kogo przyjeżdżają ratownicy w kombinezonach?

Ratownicy w kombinezonach to najczęściej zespoły podstawowe składające się z 2 osób, są to również transporty covidowe oraz karetki wymazowe. Ratownicy w takich strojach jada do pacjentów z potwierdzonym wynikiem covid lub do pacjentów z podejrzeniem i objawami ze strony układu oddechowego.

W czasie pandemii obowiązuje taki sam system wzywania pomocy jak miało to miejsce dotychczas. Można zadzwonić na numer 112 lub 999 i zgłosić dyspozytorni wizytę. Należy jednak pamiętać, iż w pierwszej kolejności pacjenci powinni kierować się do lekarza pierwszego kontaktu po uzyskanie pomocy i wsparcia. Zespoły ratownictwa medycznego powinny być dysponowane na przykład do wypadków komunikacyjnych gdzie są poszkodowane osoby czy tez do nagłych stanów zagrożenia życia jak podejrzenie zawału mięśnia sercowego czy udar. W momencie gdy wzywamy pomoc ratowników medycznych a występują u nas objawy kliniczne podobne do tych u pacjentów z covid czyli gorączka, kaszel duszność należy poinformować dyspozytora o takim fakcie. Takie działanie pozwoli ratownikom odpowiednio się zabezpieczyć i unikać ryzyko zachorowania, a co za tym idzie pozwoli na dalsze pełnienie swoich obowiązków, a to się przekłada na bezpieczeństwo pacjentów czyli Państwa.
 
Ostatnio internet obiegło zdjęcie karetek oczekujących w kolejce do przyjęcia, do TCZ. Czy do takiego widoku powinniśmy się przyzwyczaić?
 
To prawda, w ostatnich dniach miało miejsce zdarzenie w którym zespoły ratownictwa medycznego oczekiwały pod szpitalnym oddziałem ratunkowym. Na taką okoliczność nałożyło się kilka czynników. Mianowicie cześć tych karetek, to karetki transportowe z pacjentami covidowymi które były ustalone a także karetki systemowe z pacjentami z podejrzeniem i innymi chorobami. Kwestia przekazania pacjenta, zbadania i zabezpieczenia przez lekarza w SOR zajmuję trochę czasu. Do tego nakładają się inne zadania realizowane w SORze i izbie przyjęć i mamy taki obrazek. Należy tez pamiętać iż nasz szpital zabezpiecza nie tylko powiat tomaszowski ale także powiaty ościenne. Karetki przyjeżdżają do nas z Piotrkowa, Opoczna, Rawy, Brzezin i innych miejscowości. Taka sytuacja wydarzyła się po raz pierwszy w naszym szpitalu ale nie jest powiedziane ze po raz ostatni. W dużych miastach takie obrazki stają się codziennością a brak oddziałów internistycznych w placówkach mocno przyczynia się do takich scen.
Czego najbardziej potrzebują ratownicy medyczni w czasie pandemii?

Myślę, że większość ratowników jak i całego personelu medycznego marzy o powrocie czasów z przed pandemii ale niestety szczyt zachorowań jeszcze przed nami a najbliższe miesiące nie będą łaskawe dla ratownictwa. Myślę, że potrzeby są bardzo przyziemne takie jak odpoczynek i zdrowie. Dokładamy wszelkich starań aby każdego dnia zapewnić dla Państwa pełen skład ratownictwa medycznego w naszym powiecie. Gdyby nie nasi świetni pracownicy-ratownicy i ratowniczki to zadanie byłoby niemożliwe do wykonania. Z tego miejsca chciałbym im bardzo podziękować za dotychczasową pracę.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook