6 grudnia 2019 r. w gościnnych progach świetlicy w Komorowie, odbył się
IV Gminny Przegląd Młodzieżowych Teatrzyków Profilaktycznych.
Licznie przybyli zaproszeni goście: Dyrektor ZEAS-u – p. Elżbieta Zielak, Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w UG – p. Maria Robak. Kurator Sądu Rejonowego – III Wydział Rodzinny i Nieletnich – p. Barbara Pociejkin, Dyrektor Fundacji „Arka Nadziei”- p. Anetta Markiewicz, Pedagog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w TM –p. Aleksandra Cedro, Kurator Sądu Rejonowego III Wydział Rodzinny i Nieletnich – p. Emilia Kałuzińska, Pedagog, Terapeuta Motywujący, Specjalista Psychoterapii Uzależnień , Wolontariusz Roku 2018 ziemi piotrkowskiej – p. Mirosław Świech, Bibliotekarz – p. Wioletta Jarosz, Dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół – p. Iwona Woskowicz, , p. Waldemar Fijałkowski, p. wicedyrektor Katarzyna Wosińska, p. wicedyrektor Dorota Dyńdo, Przedstawiciele Rady Rodziców – p. Aneta Szewczyk
Uczniowie wraz z opiekunami:
– z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Smardzewicach z opiekunem
– p. Katarzyną Wosińską,
– z Zespołu Szkół w Wiadernie z opiekunem –p . Ewą Kowalską (wz.za p. Anną Sobierską),
– ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie z opiekunem – p. Moniką Kut
– z Zespołu Szkół w Komorowie z opiekunem – p. Grażyną Dąbrowską.
Sponsorami IV Gminnych Teatraliów Profilaktycznych, byli:
– Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tomaszowie Maz.
– Państwo Monika i Arkadiusz Fijałkowscy
– Pani Daria Stępień
W tegorocznej edycji Przeglądu „Na małej scenie”, brały udział 4 szkoły, w tym 52 uczestników. Jury konkursu, powołane przez organizatorów, oceniało prezentacje uczniów zwracając uwagę na dobór repertuaru, kreatywność, oryginalność scenariusza, opracowanie plastyczne i muzyczne spektaklu, scenografię, kostiumy, ruch sceniczny, charakter wychowawczy i wartości moralne spektaklu oraz ogólne wrażenie artystyczne.
W skład Komisji Konkursowej wchodzili:
przewodnicząca – p. Anetta Markiewicz ,
członkowie – p. Barbara Pociejkin, p. Aleksandra Cedro, p. Maria Robak , p. Emilia Kałuzińska, p. Wioletta Jarosz i p. Mirosław Świech.
Do przeglądu przystąpiły szkoły, które prezentowały następujące przedstawienia:
Zawada – Kiepski przepis
Wiaderno – Świecie, co mi dasz?
Komorów – Chodź człowieku coś ci powiem – przepis na szczęście
Smardzewice – Otwórz oczy
Nagrodę główną, w tym puchar zwycięzcy, otrzymała Szkoła Podstawowa w Zawadzie, pod kierunkiem p. Moniki Kut.
– Bardzo się cieszymy z wyróżnienia – mówi Monika Kut nauczycielka i opiekunka młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie. – Teatralia w tym roku przedstawiały bardzo wyrównany, wysoki poziom. Jestem bardzo dumna z mojej młodzieży, dali radę, gratuluję im, że stres ich nie zeżarł. Bezpośrednią inspiracją do naszej sztuki był tekst piosenki Zespołu Turbo pt. „Dorosłe dzieci”. Scenariusz zmieniał się z każdą próbą, wiele pomysłów zmian podrzucali uczniowie i mogę powiedzieć, że to ich dzieło a nie moje – dodaje nauczycielka.
Nagrody dla NAJLEPSZYCH KREACJI AKTORSKICH powędrowały do:
1. Agaty Wojtaszek z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Smardzewicach
2. Marii Kosior ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie
Chociaż nie wszyscy uczestnicy IV Gminnego Przeglądu Teatrzyków Profilaktycznych mogli zostać laureatami, wszyscy zasługują na uznanie za twórczą aktywność, umiejętność pracy w zespole, pragnienie rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań.
Szczególne podziękowania należą się nauczycielom, opiekunom zespołów, pod których okiem uczniowie przygotowywali prezentacje. Wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali upominki, a każda ze szkół prezent, który będzie służył uczniom i szkole przez kolejne lata.
W przerwie, między kolejnymi występami szkół ,można było skorzystać z przygotowanego słodkiego poczęstunku, kawy i herbaty. Dla wszystkich uczestników i publiczności, przygotowane były soczki i pączki.
Na zakończenie była słodka niespodzianka ufundowana przez p. Darię Stępień. Pani
D. Stępień, mama jednej z uczestniczek, już 3 rok z rzędu uprzyjemnia spotkania teatralne. Za każdym razem zaskakuje nowym pomysłem w kwestii dekoracji tortu, który nawiązuje każdorazowo do charakteru tego spotkania.
Serdeczne podziękowania skierowane zostały także do Pań: p. Renaty Wąsik,
p. Anny Szczecińskiej p. Darii Stępień, które wspierały swoją pomocą i zaangażowaniem tegoroczne przygotowania teatralne.
– Jako organizator i pomysłodawca gminnych przeglądów teatralnych cieszę się, że to już 4 spotkanie grup amatorskich, które stało się tradycją naszej szkoły. Chętnych, w postaci uczniów przybywa, a goście są niezawodni. Czas, w którym się spotykamy ma swój urok, to
okres przedświąteczny. Jest to dobry moment, żeby na chwilę zatrzymać się w tej gmatwaninie myśli i nieładzie otaczającego nas świata. Spróbować zrozumieć rzeczy na pozór proste, a jakie trudne, zwłaszcza, gdy widziane są oczami dziecka .Gminne Teatralia mają charakter ponadczasowy. Dotykają tematów zawsze aktualnych. Jako organizatorzy założyliśmy, że celem głównym będzie DOTYKANIE ŻYCIA PRZEZ SZTUKĘ! Chcemy uwrażliwić młode pokolenie na sprawy dnia codziennego. Poprzez teatr uczymy ich zrozumieć, co to znaczy być sobą w grupie, uczymy ich wyrażania siebie w sposób ekspresyjny, by później mogli zastosować zdobyte doświadczenia grupowe bezpośrednio w życiu, w szerszym środowisku społecznym. A przecież teatr – jak ogień olśniewa i oświeca – teatr to ciekawa forma przekazywania treści z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom. Pomaga nam promować życzliwość, zrozumienie i szczerość. Uczy, jak mądrze i pięknie żyć. I chociaż przed każdym przedstawieniem mamy lekką tremę, to za każdym razem, kiedy opiekunowie grup dziękują za kolejne spotkanie, wiem, że to co robię ma cel. Daje mi to pozytywną energię do pracy. I to zawsze działa w obie strony. Mam dużo satysfakcji i poczucia, że warto.
Wszystkim występującym szczerze gratuluję i dziękuję za zaangażowanie w szerzenie tej strefy kultury w naszej gminie.
Grażyna Dąbrowska