Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«maj 2024 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Rozmowa o ratownictwie medycznym z Konradem Borowskim

Od początku pandemii są na pierwszej linii w walce z wirusem. Pomagają innym narażając siebie i swoich bliskich.. Styczeń, to dobry czas aby porozmawiać o ich pracy. Rozmowa z Konradem Borowskim naczelny pielęgniarzem, koordynatorem akcji wyjazdowych ratownictwa medycznego.

 

Zacznijmy od statystyk. Ile razy w roku 2021 tomaszowskie pogotowie ratunkowe wyjeżdżało do interwencji? Jaki jest to stosunek liczbowy do wyjazdów sprzed pandemii?

Liczba wyjazdów w odniesieniu rok do roku jest na poziomie zbliżonym do 15 tysięcy interwencji – zmienił się zasady wyjazdów, zwłaszcza jeśli jedziemy do pacjentów z rozpoznaniem lub podejrzeniem w kierunku COVID-19. Taka wizyta wymaga użycia środków ochrony osobistej, założenia kombinezonów, ochraniaczy, maski.

Na profilu społecznościom, napisał Pan cytuje „Na froncie walki z pandemią koronawirusa od pierwszych dni jej trwania stoicie w pierwszym szeregu.” Czy epidemia wpłynęła na to, jak dziś wygląda praca ratownika?

Tak jak powiedziałem wcześniej, praca w dużym stopniu uległa zmianie, począwszy od rodzaju pacjenta i odpowiednim zabezpieczeniu zespołu ratownictwa medycznego (środki ochrony indywidualnej) poprzez otrzymanie nowych uprawnień do wykonywania testów w kierunku Covid. Zmienione zostały zasady dezynfekcji pojazdów, a także występujące trudności z znalezieniem placówki gdzie chory otrzyma wymaganą pomoc. Tu mam na myśli, że wiele oddziałów zostało przekwalifikowane na oddziały covidowe np. neurologia. Jeśli zespół otrzyma wezwanie do chorego, który wymaga hospitalizacji na oddziale neurologicznym to jest zmuszony za sprawą koordynatora oraz systemu, na którym pracuje do znalezienia wolnego łóżka z taką specjalizacją w innym szpitalu. Takie wizyty są automatycznie dłuższe bo i czas dotarcia do placówki medycznej oraz powrót zabierają więcej czasu.

Ratownicy nie obawiają się tego, że sami zachorują?

Z pandemią mamy już do czynienia od dłuższego czasu. Na początku myślę, że u wszystkich panował strach przed nieznanym, obawa iż sami możemy zachorować lub co gorsze, że możemy zarazić bliskich. Wraz z czasem oraz postępem medycyny – szczepienia, te obawy stały się w mojej ocenie mniejsze. Wszyscy nauczyli się nowych schematów postępowania, odpowiedniego zabezpieczania swojej osoby na wizytach i życia w cieniu pandemii. Niestety zachorowania zdarzają się i w naszej grupie, na szczęście takie przypadki są sporadyczne.

Jak ludzie się zachowują? Boją się koronawirusa?

Jeśli chodzi o pacjentów to ich podejście jest różne, są pacjenci, którzy bardzo boją się koronawirusa i powikłań jakie za sobą niesie ale są i tacy, którzy nie wierzą w istnienie wirusa i twierdzą, że to wszystko jest wymyślone. Takie mamy społeczeństwo i tego już nic nie zmieni. Najważniejsze w mojej ocenie bez względu czy jesteśmy koronasceptykami czy osobami które widzą realne zagrożenie abyśmy dbali o swoje zdrowie i pamiętali, że w pierwszej kolejności zgłaszali się do swojego lekarza prowadzącego – lekarza rodzinnego.

Praca ratownika medycznego nigdy nie była łatwa, co w tej chwili jest najtrudniejsze w tym zawodzie?

W mojej ocenie te trudności poza tymi medycznymi, z którymi ratownicy sobie świetnie radzą są problemami wynikającymi ze zbyt małej ilości ratowników medycznych w systemie. Do tego należy dodać, zachorowania czy kwarantanny. Zmęczenie trwającą pandemią.

Czego by sobie Pan życzył z nowym rokiem? A czego Nam, potencjalnym pacjentom?

Z punktu zawodowego oczywiście, życzyłbym sobie jak najmniej problemów w Nowym Roku, zaś z punktu osobistego to przede wszystkim zdrowia. Bo jak powiedział Maxime Lagacé ,,życie bez zdrowia jest jak rzeka bez wody’’. Każdy z nas jest potencjalnym pacjentem i każdemu z Państwa tak jak sobie  życzę ZDROWIA.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook