
Kultura ludowa jest w gminie Rzeczyca fundamentem tradycji i zajmuje szczególne miejsce w życiu naszej społeczności. Inicjatywą skierowaną do najmłodszych sympatyków folkloru, związaną z kulturą ludową był odbywający się już trzeci raz Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych RZECZYCKIE SPOTKANIA Z FOLKLOREM, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Rzeczycy. Naszą imprezę patronatem honorowym objęli: marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, starosta powiatu tomaszowskiego Mirosław Kukliński, gospodarz-wójt Marek Kaźmierczyk oraz dyrektor łódzkiego domu kultury Jacek Sokalski. W sobotnie przedpołudnie ponad 250 dzieci i młodzieży wystąpiło na scenie GOK-u, prezentując w konkursie programy w formie opracowanej i inspirowanej folklorem folkloru opoczyńskiego, rawskiego, łowickiego oraz krakowskiego
Prezentacje konkursowe przedzielały występy zespołów z GOK-u w Rzeczycy: Orkiestra Dęta Rzeczyca, zespoły taneczne Zygzak, Migotki, Wybryk, Twist oraz Kapela Gmajów.
Laureatami III Rzeczyckich Spotkań z Folklorem zostały następujące zespoły:
Nagrodę GRAND PRIX otrzymał Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy „Cekinki” z Inowłodza.
I miejsce zajął zespół Pieśni i Tańca „Mali Lubochnianie”-grupa najmłodsza.
II miejsce należy do Grupy folkowej „Śliczny Zespół ” z Gminnego Ośrodka Kultury w Rzeczycy.
III miejsce zdobył Zespół Pieśni i Tańca „Mali Lubochnianie”-grupa średnia.
Wyróżnienia otrzymały: Zespół Ludowy „Mali Rzeczycanie” w kategorii gry i zabawy, Zespół Pieśni i Tańca „Gorzkowice”w kategorii kultywowanie tradycji oraz Szkolny Zespół „Podchlebnicki” ze Starej Wojskiej w kategorii wokal.
W Jury zasiedli: Jacek Lewandowski konsultant do spraw zespołów ludowych Łódzkiego Domu Kultury, Michał Pająk etnograf Muzeum w Tomaszowie Maz oraz Izabela Perzyna choreograf i dyplomowany instruktor tańca. Zabierając głos, wójt Marek Kaźmierczyk gratulował wszystkim uczestnikom zespołów folklorystycznych oraz podkreślał rolę instruktorów, choreografów i akompaniatorów zespołów folklorystycznych dla upowszechniania kultury ludowej.
Nagrody ufundowali: Delikatesy Rodzinne Krystyna i Sylwester Szczur z Rzeczycy, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Maz, Natirex Natalia i Ireneusz Witkowscy z Rzeczycy, M3Media Radosław Bernaciak z Tomaszowa Maz, Łódzki Dom Kultury oraz anonimowy przedsiębiorca z Gminy Rzeczyca. W organizacji imprezy wspomagali GOK strażacy z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Rzeczycy, Pan Andrzej Gwizdoń, firma Silwerstar Multimedia z Sadykierza oraz Tartak Adama Borkowskiego.
Jednym z ważniejszych celów imprezy była integracja dzieci i młodzieży działających w zespołach folklorystycznych, dlatego też poza typową dla przeglądów i festiwali rywalizacją na scenie, organizatorzy przygotowali szereg zabaw dostępnych dla wszystkich uczestników. Można było między innymi: pozjeżdżać na zjeżdżalni, poskakać dmuchanych zabawkach. Uzupełnieniem był konkurs przeciągania liny dla najmłodszych.