Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Ścieki czystsze niż Pilica

Ludzie mają taką naturę, że wolą się ucieszyć tym co widzą. Czyli cieszy ich lodowisko w centrum miasta, które działa przez parę tygodni i z którego korzysta (w najlepszym razie) co setny tomaszowianin. Oczyszczalnię ścieków mało kto ogląda na własne oczy. A szkoda, bo to jeden z obiektów komunalnych, który stanowi o jakości życia wszystkich, czyli ponad 60 tys. tomaszowian.

Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków jest wyjątkowa pod wieloma względami. Powstawała w rekordowym tempie, bo w rok. Jest i pewnie długo jeszcze będzie jak na razie najdroższą miejską inwestycją. Po przetargowym rozstrzygnięciu jej koszt ustalono na 105 mln zł (hala lodowa, która jest w trakcie budowy, po przetargu – 47 mln zł).

Czy kosztowny obiekt, który w dodatku przysporzył władzom miasta mnóstwo nerwów w związku z napiętymi terminami budowy, spełnia oczekiwania?

  • W wyniku przeprowadzonej modernizacji proces oczyszczania ścieków został oparty o technologię osadu czynnego niskoobciążonego obejmującą zintegrowane usuwanie związków węgla, azotu i fosforu na drodze biologicznej z możliwością usuwania związków biogennych w niskich temperaturach. Zmodernizowana oczyszczalnia posiada rozwiązania, które są wyjątkowo rzadko spotykane. Jednym z nich jest wyposażenie, każdej z czterech komór reaktorów biologicznych w komory MBBR tj. ruchomego złoża opartego na biofilmie rozwiniętym na kształtkach. Komory te wyposażone są dodatkowo w ruszta napowietrzające i mieszadła pompujące umożliwiające cyrkulację. Ruchome złoże pozwala na rozwinięcie bardzo dużej powierzchni, na której zachodzą procesy nitryfikacji azotu amonowego zawartego w ściekach. Efektem tego jest uzyskanie bardzo wysokiego stopnia nitryfikacji w warunkach temperatury ścieków poniżej 12 stopni Celsjusza.

Przebiegiem poszczególnych procesów technologicznych zachodzących w reaktorach biologicznych steruje inteligentny układ pozwalający na dobieranie optymalnych czasów procesów nitryfikacji i denitryfikacji oraz ilości tlenu potrzebnego do ich przebiegu – wyjaśniają skomplikowaną technologie specjaliści z Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej.

Za to zestawienie parametrów mówi już samo za siebie

 

Wartość dopuszczalna

2014 r.

2016 r.

Zawiesina ogólna

35

3,5

2,1

CHzT

125

38,7

35,3

BZT5

15

9

6,21

Azot ogólny

10

8,2

5,3

Fosfor ogólny

1

0,82

0,53

Ścieki opuszczające obecnie oczyszczalnię są lepszej jakości niż sama woda w Pilicy! To świetna wiadomość.

Na razie nie dysponujemy zestawieniem mówiącym o ile wzrosły koszty procesu oczyszczania ścieków. To istotna dla naszych portfeli informacja, ale ponieważ ostateczne decyzje o wysokości stawek jakie płacimy za ścieki i wodę ponoszą władze samorządowe więc do wyborów samorządowych rzeczywistych kosztów pewnie nie poznamy.

Na zdjęciu czołówkowym: „stara” oczyszczalnia ścieków tuż przed modernizacją w 2014 r.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook