Wielkanocną ludową tradycję chodzenia z kogutkiem i gaikiem postanowili wskrzesić w Smardzewicach w gminie Tomaszów Mazowiecki. W lany poniedziałek Zespół Folklorystyczny Smardzewianie wspólnie z Dziecięcym Zespołem Pieśni i Tańca Mali Smardzewianie przeszli przez Smardzewice odwiedzić mieszkańców po dary, w zamian tańcząc i śpiewając różne pieśni i przyśpiewki.
W barwnym i radosnym przemarszu nie zabrakło gaika, wózka dyngusowego z kogutkiem, ludowych przyśpiewek i tańców oraz tradycyjnego oblewania wodą. Mieszkańcy ochoczo włączyli się w ten wielkanocny zwyczaj. Obdarowywali dzieci słodyczami, a dorosłych datkami a czasem i kieliszeczkiem nalewki.
– Idziemy do domów i tam śpiewamy życzenia – mówi Halina Wojtaszek – kierowniczka Zespołu Folklorystycznego Smardzewianie. – Warto przypomnieć takie tradycyjne zwyczaje. Dawniej istniał tu zwyczaj mokrego śmigusa-dyngusa i dziewczęta do dziś w Smardzewicach obficie polewa się wodą. Dawniej odbywało się to za pomocą wiader czy specjalnych sikawek wystruganych z drewna. „Ale najczęściej chłopcy ciągnęli dziewczyny do studni lub do rzeki i tam obficie polewali je wodą. Oczywiście panny się o to nie obrażały, ponieważ niepolanie dziewczyny wodą oznaczało, że nie ma ona powodzenia u płci przeciwnej i będzie miała problemy z zamążpójściem – dodaje.
– Nasza przygoda z chłodzeniem po dyngusie w Lany Poniedziałek zaczęła się prawnie dekadę temu – mówi Aleksandra Grad – kierowniczka Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Mali Smardzewianie. Gdy Mali Smardzewianie z Jackiem Lewandowskim i Edwardem Rogowskim odrodzili dawny zwyczaj, który był bardzo popularny jeszcze przed wojną w naszej miejscowości. Po wznowieniu działalności zespołu dziecięcego postanowiłam wrócić do tej tradycji i zaprosić do niej również dorosłych Smardzewian, by nowi mieszkańcy Smardzewic oraz inne dzieci z naszej miejscowości mogły poznać obrzędowość ludową. Jesteśmy bardzo wdzięczni mieszkańcom Smardzewic za tak miłe przyjęcie naszego „Kogutka” i szczodre obdarowywanie – dodaje.
Poniedziałek Wielkanocny w Smardzewicach zgodnie z tradycją, upłynął na radosnej zabawie. Święta Wielkiej Nocy to radość ze zmartwychwstania Chrystusa. To także czas radosnego witania budzącej się do życia przyrody. Wspólne, rodzinne i radosne świętowanie.
Smardzewianie wiedzą, że było ich wspólnym udziałem!