Kalendarz gminy Rokiciny

Nadchodzących wydarzeń: 0
«kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Smog znowu dusi

Komunikaty Krajowego Centrum Zarządzania Kryzysowego na dzisiejszy dzień (sobota) znów są dla Polski niekorzystne. W wielu miastach bezpieczne stężenie pyłów (PM10 i PM2,5) przekroczone jest wielokrotnie. Tak jest m.in. w Łodzi. Jak jest w Tomaszowie, nie wiemy i nikt nas o tym nie informuje. Na wszelki wypadek zastanówmy się przynajmniej, czy spacer po pl. Kościuszki, to dobra forma spędzania dziś wolnego czasu. 

Nie chodzi o to, by straszyć, ale jeste też najnowszy raport Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który nie pozostawia złudzeń. Główną przyczyną zanieczyszczonego powietrza nad Polską są gospodarstwa domowe.

Raport GIOŚ dotyczy 2015 r. Podaje dane, które już przytaczaliśmy, również na naszym portalu.

Wśród 10 miast, w których wystąpiło najwięcej dni z przekroczeniem dobowego stężenia dopuszczalnego PM10 w 2015 r. (dopuszczalna liczba dni – 35) Tomaszów nie jest wymieniany. Pierwszy w tym zestawieniu jest Kraków, trzecie – Opoczno, dziesiąta – Łódź.

Kolejne zestawienie już nas niestety „tyka”. W wykazie 12 miast, w których wystąpiło największe średnioroczne stężenie benzo(a)pirenu w ng/m3, (nanogramach na metr sześcienny), w 2015 r. (wartość dopuszczalna – 1 ng/m3), pierwsze miejsce zajęło Opoczno (15,6 ng/m3). Drugie i trzecie miejsce, to Nowa Ruda i Nowy Sącz. Czwarty jest Tomaszów Maz. (11,2 ng/m3). Łódź na dziesiątym miejscu (8,7 ng/m3).

Przypominamy, że benzopiereny to silnie rakotwórcze związki organiczne. Występują w dymie podczas spalania niecałkowitego, m.in. w dymie tytonowym, w smogu powstającym w wyniku niskiej emisji przede wszystkim wskutek spalania węgla, w mniejszym stopniu śmieci (najczęściej  tworzyw sztucznych) oraz także częściowo jako emisje transportowe.

Jeszcze jedna ciekawostka związana z tomaszowskim smogiem. Wg „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Tomaszowa Maz.” w mieście jest 388 budynków komunalnych. Tylko 15% z nich podłączona jest do sieci miejskiej. Przez lata, kolejne ekipy rządzące nie robiły nic lub niewiele, by zmienić ten san rzeczy.

Na zdjęciu: maseczki przeciwpyłowe pojawiły się w sprzedaży w krakowskich sklepach. Jest popyt, jest podaż.

Foto: zbiory prywatne B.M.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook