W ramach projektu ”Sołectwo na plus” zakupiono zastawę stołową dla 100 osób oraz taboret gazowy dwupalnikowy dla sołectwa Chorzęcin, celem doposażenia tutejszego Domu Ludowego. Przedsięwzięcie wpisało się w realizację wyzwań rozwojowych określonych w Strategii Województwa Łódzkiego, mających na celu stymulowanie wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich, oraz tworzenie warunków dla rozwoju kapitału społecznego i poczucia tożsamości regionalnej.
Zgodnie z założeniami projektu zorganizowano warsztaty kulinarne oraz piknik biesiadny przy wspólnym stole i ognisku dla społeczności lokalnej sołectwa Chorzęcin, by zaprezentować pozyskany sprzęt oraz wykorzystać podczas pikniku.
Sołtys wsi wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Chorzęcinie „Chorzęcinianki” zorganizowali warsztaty kulinarne dla mieszkańców wsi, w trakcie których zaprosili uczestniczące osoby do przygotowania kilkunastu bardziej i mniej znanych potraw w nowych odsłonach.
W warsztatach uczestniczyło około 25 mieszkańców, zarówno najmłodszych jak i tych starszych. Uczestniczki pod kierunkiem profesjonalnego zawodowego kucharza przygotowały mnóstwo pysznych dań, które przeznaczone były na wspólny piknik biesiadny dla wszystkich mieszkańców sołectwa Chorzęcin. Wśród przygotowywanych dań królowały takie smakołyki jak: gołąbki z kaszą i grzybami w sosie śmietanowo- kurkowym, zawijańce z karkówki z małosolnym ogórkiem i słoninką, zupa cygańska na wiejskiej pieczonej kiełbasce, ziemniaczki pieczone z masłem i rozmarynem podane z czosnkowym gzikiem, kiełbaski pieczone po kapitańsku, kaszanki zapiekane z kiszona kapustką i majerankiem, smalczyk o aromacie wędzonego boczku i kwaśnej staropolskiej Antonówki, kompot z wiśni z dziadkowego sadu i rabarbaru z nutą mięty, lemoniada z cytryn, truskawek i karmelizowanego cukru, drożdżowe i kruche ciasta z owocami sezonowymi i lukrem królewskim oraz mini babeczki. Uczestniczki warsztatów upiekły również chleb z mąki podarowanej przez lokalny rzemieślniczy młyn działający w naszej miejscowości nad rzeką Wolbórką. W trakcie warsztatów panie wymieniały się poglądami i spostrzeżeniami na temat przygotowywanych dań oraz bardzo chętnie wysłuchały starszych uczestniczek, które przybliżyły wszystkim jakie dania królowały na naszych domowych stołach kilkadziesiąt lat wcześniej, oraz jak można je przygotować teraz by poczuć smak dawnych lat.
Na zakończenie warsztatów kulinarnych Sołtys wraz z Radą Sołecką, druhami OSP oraz członkiniami KGW w Chorzęcinie przygotowali piknik biesiadny przy wspólnym stole i ognisku dla wszystkich mieszkańców sołectwa Chorzęcin. W spotkaniu mającym na celu integrację mieszkańców udział wzięło ponad 150 osób. W trakcie spotkania zaprezentowany został zakupiony sprzęt gastronomiczny, który służył będzie lokalnej społeczności w trakcie imprez integracyjnych organizowanych w naszym sołectwie. Druhowie OSP Chorzęcin wraz z członkami Rady Sołeckiej perfekcyjnie przygotowali ognisko oraz grilla , o które dbali przez całą imprezę, a także rozstawili niezbędne stoły, krzesła, ławki. Panie z KGW przygotowały stoły biesiadne na których zaprezentowały wszystkie przygotowanie przez siebie dania podczas warsztatów kulinarnych. Zaprosiły one przybyłych gości na wspólne biesiadowanie w trakcie którego mieszkańcy mogli śpiewać ludowe i biesiadne pieśni przy akompaniamencie harmonii na której przygrywał wszystkim lokalny wiejski muzyk . Było smacznie , zdrowo i kolorowo, a przede wszystkim bardzo towarzysko. Pani Halina prowadząca świetlicę wiejską przygotowała zaś mnóstwo konkursów i atrakcji dla najmłodszych uczestników pikniku: malowanie farbami na folii stretch, lepienie figurek i zwierzątek z plasteliny, dmuchanie i formowanie balonów, wyścigi w workach i toczenie piłki na czas czy gra w klasy. Nie zabrakło super rywalizacji dla wszystkich uczestników spotkania, które nagradzane były medalami i upominkami ufundowanymi przez sołtysa. Wszyscy obecni byli zafascynowani przebiegiem spotkania integracyjnego w swojej miejscowości. Impreza za sprawą dyskoteki pod gwiazdami prowadzonej poprzez wodzireja trwała do bardzo późnych godzin nocnych. Wszyscy uczestnicy wspominają bardzo mile spędzony wspólnie czas.