10 kwietnia 2018 roku, w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej uczczono pamięć gen. broni Tadeusza Buka. 10 kwietnia 2010 roku generał zginął w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Został pochowany 17 kwietnia 2010 na cmentarzu komunalnym w Spale.
O godzinie ósmej rano wystawiony został posterunek honorowy przy grobie generała, chwile później wprowadzone zostały poczty sztandarowe. Rozpoczęcie uroczystości zaczęło się od uczczenia minutą ciszy ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz odegranie przez trębacza „Hasła Wojska Polskiego”. Odczytany został „Sonetu Smoleńskiego” Anny Błachuckiej, następnie rodzina oraz zaproszeni goście złożyli wieńce i wiązanki na grobie. Po odegraniu przez trębacza „Śpij kolego” zebrani udali się przed cmentarz, gdzie rozpoczęła się VIII Sztafeta Pamięci gen. Tadeusza Buka.
Od ośmiu lat organizatorem sztafety jest 34. Brygada Kawalerii Pancernej im. Hetmana Jana Zamoyskiego z Żagania, a współorganizatorem 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa. Uczestnicy przemierzają trasę ze Spały do Żagania. Sztafeta ma do przebiegnięcia w 11 dni 500 kilometrów zatrzymując się w miastach i przybliżając postać gen. Buka i jednostek, w których dowodził.
Uroczystości spod cmentarza przeniosły się do centrum Spały, gdzie w kościele parafialnym rozpoczęła się msza, w intencji śp. gen. broni Tadeusza Buka i ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Uroczystości zakończył przejazd pod obelisk przy moście im. gen. broni Tadeusza Buka w Spale. Złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy przez delegacje przy obelisku.