Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Strażnicy miejscy kontrolują, czym palimy w piecach

Jeśli jesteś właścicielem dymiącego komina to w każdej chwili możesz się spodziewać wizyty strażników z pytaniem czym palisz w piecu?

Tomaszowskie powietrze pełne smrodu dymu z kominów. Dla osób w podeszłym wieku, dzieci oraz osób ze schorzeniami układu krwionośnego, z chorobą wieńcową lub oddechowego, cierpiących na astmę, oddychanie takim powoduje zaostrzenie objawów chorobowych. Straż Miejska ma możliwość sprawdzania tego czym pali się w piecach, ale jak się okazuje wciąż bardzo trudno jest złapać na gorącym uczynku tych, którzy palą w piecach śmieciami, plastikiem, meblami czy oponami.

Na początku sezonu grzewczego, co jest pocieszające, Straż Miejska na 98 przeprowadzonych kontroli od początku roku odnotowała 12 pouczeń i tylko 3 mandaty. Należy tu dodać, że 28 zgłoszeń dokonali mieszkańcy i aż 70 kontroli wynikło z odczytów pomiarów sensorów.

Czy będzie tak dalej?

Przypomnijmy, że funkcjonariusze dokonujący kontroli mają imienne upoważnienia Prezydenta Miasta do jej przeprowadzenia. Na podstawie tego ustawowego upoważnienia mają prawo wstępu na teren nieruchomości w celu wykonania czynności sprawdzających oraz prawo żądania informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego, a także dokumentów i wszelkich danych związanych z problematyką kontroli. Uniemożliwienie takiej kontroli stanowi przestępstwo i na mocy art. 225 kk. zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Na nasze pytania odpowiada zastępca komendanta Straży Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim Waldemar Świątek.

Czy strażnik miejski ma prawo wejść do naszego domu, by sprawdzić, czym palimy w piecu ?

Straż Miejska w Tomaszowie Maz. zgodnie z art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska przeprowadza kontrole w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska na podstawie upoważnienia wydanego przez Prezydenta Miasta Tomaszowa Maz.

Zgodnie z tym przepisem Strażnik Miejski może wejść na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza przez całą dobę, a w godz. 6-22 na pozostały teren.

Jeśli w trakcie kontroli zostanie ujawnione spalanie odpadów Strażnik Miejski może nałożyć mandat karny za wykroczenie z art. 191 ustawy o odpadach. Wysokość grzywny w postępowaniu mandatowym może wynieść od 20 do 500 zł.

Ponadto na mocy art. 17 § 3 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia strażom gminnym (miejskim) przysługują również uprawnienia oskarżyciela publicznego, który będzie uprawniony do skierowania do sądu wniosku o ukaranie za powyższe wykroczenie.

Ponadto w art. 225 kodeksu karnego mamy zapis, że osoba która utrudnia lub udaremnia osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli z zakresu ochrony środowiska podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Czy kontrole wykazały palenie w piecu zakazanymi materiałami ?

Podczas kontroli strażnicy miejscy ujawnili spalanie materiałów niedozwolonych takich jak: płyty wiórowe, stare meble, drewno z warstwą farby, zużyty olej silnikowy i filtry powietrza.

Czy smog występuje tylko zimą?

Smog jest to dym, mgła, w skład którego wchodzą związki chemiczne, pyły, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Problem ten nasila się w okresie zimowym, jednak nie występuje tylko zimą. Zanieczyszczenia z dymu unoszącego się z kominów spadają na ulice, pola, trawniki i je skażają. Należy dodać, że zanieczyszczenie powietrza emitują również spaliny samochodowe.

Fatalny stan tomaszowskiego powietrza, nie pozostawia wątpliwości czym oddychamy. Sytuacja niestety utrzymuje się od początku sezonu grzewczego.    

Interwencje na temat spalania odpadów można zgłaszać pod numerem alarmowym Straży Miejskiej 986.

Na zdjęciu kontrola strażniczek miejskich w mieszkaniu przy ul. Nadrzecznej w Tomaszowie Mazowieckim z 6 stycznia 2018 r.

 

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook