Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Święcenie pokarmów na wsi. Zachowanie tradycji w Wiadernie

Tradycyjnie w Wielką Sobotę, we wsi Wiaderno w gminie Tomaszów Mazowiecki odbyło się święcenie pokarmów. Pełne koszyczki przynieśli mieszkańcy wsi do Gminnego Domu Kultury, gdzie odbyło się poświęcenie tego co w koszyczkach się znalazło.

Koszyczek wielkanocny jest jednym z symboli świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielką Sobotę chrześcijanie zanoszą pokarmy do święcenia, które ma zapewnić dostatek, siłę i zdrowie na cały rok.

Znane dziś zanoszenie pokarmów w wiklinowych koszyczkach, nie ma takiej długiej tradycji. Początkowo wielkanocne święconki nie były zanoszone do świątyń. To kapłan przyjeżdżał na wieś i tam święcił pokarmy.

Pod koniec XVIII wieku księża powoli zaprzestali odwiedzania domów a w wyznaczonym miejscu miejscowości ustawiano kilkanaście długich stołów nakrytych białymi obrusami i na nich ludzie stawiali pokarmy.

Tradycja przynoszenia pokarmów do świątyń narodziła się dopiero w II połowie XIX wieku. Koszyki z jedzeniem do kościołów zaczęli przynosić mieszkańcy miast i tak powstała znana dziś święconka

 

 

Link do galerii

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook