„Moje miejsce. Teatralne Archiwum Miasta” to spektakl Fundacji Pasaże Pamięci zbudowany w oparciu o personalne opowieści i rodzinne archiwa tomaszowian. Jego performatywny charakter kryje się w porzuceniu aktorskich ról oraz w zatarciu granic pomiędzy sceną, a widownią. Zgromadzeni wokół rodzinnych zdjęć narratorzy czy też opowiadacze o Tomaszowie dzielili się swoimi wspomnieniami i marzeniami. Opowiadali o swoim mieście, o ważnych dla siebie miejscach i osobach, których już nie ma, ale które nie opuszczają ich myśli. Na scenariusz złożyły się wyłącznie teksty i wspomnienia warsztatowiczów oraz osób im bliskich opracowane przez prowadzącą krytyk teatralną Justynę Biernat. Oprawę muzyczną przedstawienia przygotowała wokalistka zespołu Agnellus Agnieszka Kowalska-Owczarek. W przedstawieniu wystąpiły: Barbara Dębiec, Oliwia Król, Czesława Mastalerz, Hania Sęk, Marysia Sęk, Zosia Sęk, Dominika Zdulska i Dorota Czopowicz (najmłodsza uczestniczka, której zadaniem były drobne pantomimy i ożywianie kontaktu z publicznością). Gościnnie pojawił się także Tadeusz Sulmowski, który opowiadał o swoich przeżyciach jako dziecko w okresie okupacji.
Teatralne archiwum miasta miało na celu przekonać publiczność jak ważne są rodzinne opowieści, jaką wartość mają pozornie nieistotne wydarzenia w naszej personalnej pamięci. Miasto ma wiele narracji, tworzymy je sami, a nasze wspomnienia są najpiękniejszą literaturą jaką posiadamy.
Fundacja Pasaże Pamięci zachęca do włączenia się w dalsze działania związane z archiwami rodzinnymi – do dzielenia się opowieściami, zdjęciami, zbiorami. Spektakl powstał w ramach projektu „Membrany” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie (program Patriotyzm Jutra). Na projekt składał się również konkurs literacki Tomaszowska Dorożka. Jego celem było ożywienie pisarskiej wyobraźni za pośrednictwem przedwojennych zdjęć tomaszowskich dorożek. Jury w składzie: dr Karolina Wawer (Uniwersytet Jagielloński), Bartłomiej Sęk (Fundacja Pasaże Pamięci) i Piotr Gajda (Arterie, Migotania) wyłoniła zwycięzców. W kategorii dorośli zwyciężył Piotr Kwaśniewski utworem pt. „Dorożkarz”, wyróżniono Patrycję Cychner za utwór „Tomaszowska Dorożka”, Tadeusza Sulmowskiego za utwór „Zaczarowana dorożka i koń” oraz anonimowego autora (pseudonim Klementyna) za utwór „Dzień z życia tomaszowskiego dorożkarza. W kategorii wiekowej 10-15 lat I miejsce zajęli równorzędnie: Dominika Zdulska za utwór „Tam gdzie słońce żegna horyzont” oraz Marcin Wiśniewski za utwór „Tomaszowski dorożkarz”.
Wygrane prace zostaną opublikowane w języku polskim i angielskim na stronie Pasaży Pamięci. Wybrany tekst trafi do publikacji w kwartalniku Arterie.
Materiał nadesłany
Jeśli artykuł Ci się podobał, udostępnij go by inni też mogli go przeczytać. A jeśli chcesz być na bieżąco polub nasz fanpage na Facebooku!