Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Testy serologiczne dostępne w sieci Biedronka również w Tomaszowie Mazowieckim

Sieć Biedronka od poniedziałku 15 marca sprzedaje test wykrywający przeciwciała SARS-CoV-2. Nie oznacza to jednak, że dzięki niemu sprawdzimy, że jesteśmy chorzy na COVID-19. Wyjaśniamy, co dokładnie wykrywa ten test i czym różni się od innych testów, które są wykonywane w związku z pojawieniem się nowego koronawirusa ponad rok temu.

 
  • Sprzedawany od poniedziałku 15 marca do wyczerpania zapasów test firmy Pimacovid będzie kosztował w Biedronce 49,99 zł za sztukę. Jeden klient może zakupić jednorazowo maksymalnie trzy sztuki produktu
  • Wyprodukowany przez szwajcarskie laboratorium PRIMA Lab produkt jest testem serologicznym, wykrywającym przeciwciała SARS-CoV-2. Można go wykonać w warunkach domowych, a jego dokładność to ponad 98 proc.
  • To tylko jeden z rodzajów testów, które wykonuje się z związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2. Poniżej opisujemy, czym one się różnią i do czego służą

Testy na przeciwciała

To badania z użyciem krwi – z palca lub żylnej (jeśli wykonujemy je np. w prywatnej przychodni). Takie testy mogą, ale nie muszą wykazać, czy nasz układ odpornościowy wytworzył przeciwciała, które powstają po kontakcie z SARS-CoV-2. Czasem obecność przeciwciał może świadczyć o rozwijającej się chorobie. Ale robiąc taki test, nie dostaniemy jednoznacznej i niepodważalnej odpowiedzi na pytanie: czy w tym momencie jestem chory na koronawirusa. Pozwala się on natomiast zorientować, czy przechodziliśmy chorobę – np. bezobjawowo w niedalekiej przeszłości.

Testy na obecność przeciwciał występują w dwóch wariantach – mamy test serologiczny i test kasetkowy, który jest odmianą tego pierwszego (do badania wystarczy próbka krwi włośniczkowej np. z palca).

Test serologiczny jest dokładniejszy niż kasetkowy. Jednak dodatni wynik trzeba zweryfikować testem PCR. Ujemny natomiast nie wyklucza infekcji SARS-CoV-2.

Testy serologiczne nie przydają się we wczesnej fazie zakażenia, bo organizm nie zdąży wytworzyć przeciwciał przeciw koronawirusowi. Naukowcy nie są również pewni, czy i jak długo u pacjenta po przechorowaniu COVID-19 utrzymują się przeciwciała.

Kiedy w badaniu pojawiają się przeciwciała?

Przeciwciała IgM

W ciągu ok. 2-3 tygodni od infekcji (ich obecność świadczy o ostrej fazie infekcji). Dotychczasowe badania wskazują, że te przeciwciała zanikają ok. 6-7. tygodnia po infekcji, gdy drugi typ – IgG – jest jeszcze obecny.

IgG

Zaczynają pojawiać się we krwi po ok. 3-4 tygodniach.

Decydując się na badanie na obecność przeciwciał, należy pamiętać o dwóch kluczowych rzeczach:

1. Ujemny wynik badania przeciwciał nie wyklucza infekcji SARS-CoV-2.

2. Testy na przeciwciała mogą pokazać fałszywie dodatni wynik, gdy test pomyli przeciwciała anty-SARS-CoV-2 z przeciwciałami przeciwko innym patogenom lub z autoprzeciwciałami.

Nie wiadomo też, czy jeśli mamy przeciwciała IgG przeciwko nowemu koronawirusowi, to jesteśmy odporni na COVID-19 lub czy możemy liczyć na łagodny przebieg choroby w sytuacji ponownej infekcji.

Do tej pory testy na obecność przeciwciał można było wykonać prywatnie.

Koszt (w prywatnych przychodniach i laboratoriach) ok. 90-220 zł

Test antygenowy

Bada się materiał pobrany z nosogardzieli. Pobranie próbki trwa zazwyczaj kilka minut, a wynik dostaje się po 10-30 minutach. Zalecane jest, by dwie godziny przed wykonaniem badania powstrzymać się od picia, jedzenia, palenia papierosów, mycia zębów czy żucia gumy.

Test antygenowy wykrywa specyficzne dla SARS-CoV-2 białko. Jest tańszy i szybszy niż PCR, ale mniej czuły i przez to bywa mniej skuteczny.

Test antygenowy ma wysoką swoistość, co znaczy, że pozytywny wyniki badania z wysokim prawdopodobieństwem potwierdza zakażenie SARS-CoV-2. Ale trzeba też wiedzieć, że obecność antygenów koronawirusa nie zawsze oznacza, że w danym momencie przechodzimy zakażenie.

Koszt: ok. 120-200 zł

Test RT-PCR

Wykrywa materiał genetyczny koronawirusa w materiale biologicznym pobranym od potencjalnego chorego. Wykonując ten rodzaj testu, wymaz można pobrać z nosogardzieli lub z gardła. Na wyniki czeka się od kilku do kilkunastu godzin. Zalecane jest, by dwie godziny przed wykonaniem badania powstrzymać się od picia, jedzenia, palenia papierosów, mycia zębów czy żucia gumy.

Test RT-PCR ma wysoką skuteczność i dlatego jest złotym standardem badań w kierunku SARS-CoV-2 i wykonuje się go wszystkim osobom, u których zaszło podejrzenie zakażenia. Mimo że wykazuje wysoką skuteczność, czasem konieczne jest powtórne przeprowadzenie go, by potwierdzić wynik.

Koszt: 420-500 zł

Test a zwolnienie z kwarantanny

Osoby posiadające negatywny wynik testu na koronawirusa są zwolnione z kwarantanny po powrocie do Polski. Honorowane są jednak tylko wyniki testów antygenowych oraz RT-PCR (molekularnych, genetycznych). Z kwarantanny wjazdowej nie zwalniają natomiast negatywne wyniki testów na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (ani serologiczne ani kasetkowe).

Zdjęcia ze sklepu Biedronka z ul. Wandy Panfil w Tomaszowie mazowieckim o godz. 8 jeszcze były dostepne

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook