Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«listopad 2023 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Tomaszów Mazowiecki. Arena Lodowa prawie gotowa

W niemal rok wybudowano w Tomaszowie Mazowieckim pierwszy w Polsce kryty tor łyżwiarski. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2016 roku, główne prace skończyły się we wrześniu tego roku. Obiekt jest po procesie odbiorów przez służby i w tym tygodniu zostanie oddany do użytkowania. Na czwartek zaplanowano dzień otwarty dla mieszkańców. W piątek, 27 października, odbędą się Mistrzostwa Polski w Łyżwiarstwie Szybkim na dystansach. W chwili obecnej odbywają się prace sprzątające i meblowanie obiektu i testy poszczególnych stref.

W poniedziałek, 23 października, w Arenie Lodowej odbyło się spotkanie prezentujące obiekt. W spotkaniu udział wzięli: Marcin Witko – prezydent miasta Tomaszowa, Paweł Doliński z firmy WM International, która zajmuje się mrożeniem lodu na obiekcie oraz Ryszard Stąpór – dyrektor firmy Rosa-Bud, wykonawcy Areny Lodowej.

Arena zajmuje 1,5 h powierzchni pod dachem, z pełnym węzłem szatniarskim, sanitarnym, biurowym, konferencyjnym, boksami dla komentatorów, pomieszczeniem dla prasy, sędziów, kawiarnią z widokiem na tor, która podczas zawodów będzie zamieniać się w strefę VIP.
Arena pomieści około 3 tysięcy widzów, na trybunach rozłożonych po dwóch stronach toru. Przewidziano 200 miejsc parkingowych.
Na co dzień obiekt ma służyć mieszkańcom. Znajdzie się w nim boisko do koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, kort tenisowy, lodowisko na ślizgawki oraz pełnowymiarowe lodowisko do hokeja, na którym będzie można rozgrywać mistrzostwa polski w hokeju. Wokół toru łyżwiarskiego po stronie zewnętrznej znajduje się bieżnia dwu torowa przystosowana do treningów. Hala ma 200 m długości i 94 m szerokości. Długość toru wynosi 400 metrów.

Grubość lodu na torze łyżwiarskim, to 3 cm tafli. Mrożony systemem czterech stref.

Budowa lodu, warstwa po warstwie powstaje poprzez rozpylanie wody –wyjaśnia Paweł Doliński z firmy WM International– i jest to proces który trwa około 7 dób, zarówno w dzień jak i noc. Cztery strefy mrożenia polegają na ty – ciągnie Doliński- że na torze temperatura na łuku jest inna niż na odcinku prostym. Cieplejsza na łuku, gdzie łyżwiarze się rozpędzają  a chłodniejsza na dłuższym odcinku, gdzie z kolei podtrzymując prędkość.

Do mrożenia toru zużyto wody 150 metrów sześciennych, 500 kg farby, 680 metrów sześciennych  betonu pod zabudowę, 130 ton stali, 100 km rurociągów w których płynie substancja mroźnicza glikol. Lód w warstwie finalnej jest budowany z gorącej wody 70 stopni, po to aby ta finalna warstwa lodu zdążyła się związać z tą która jest pod spodem.

Temperatura na całej hali podczas zawodów ma wynosić maksymalnie 18 stopni.

Ostatnia prosta przed otwarciem obiektu -komentuje prezydent Marcin Witko-  system wentylacyjny, osuszający jest sprawny. Nie widzimy nigdzie pary, nigdzie mgły a obiekty na świecie mają z tym problem, dwie rzeczy których najbardziej się obawiano. Przed nami mistrzostwa polski dla około 300 osób, pierwsza impreza testowa – dodaje prezydent-  listopad chcemy poświęcić na testowanie naszego obiektu po to by poznać wszystkie tajniki funkcjonowania obiektu.15 grudnia mistrzostwa polski w łyżwiarstwie szybkim w sprincie i wtedy prawdziwe otwarcie obiektu i wtedy też udostępnimy szerokiej publiczności.

Obiektem będzie zarządzała spółka, której zarząd zostanie przedstawiony podczas najbliższych XXXII Mistrzostw Polski na dystansach. Mistrzostwa rozpoczną się już w najbliższy piątek, 27 października. Oficjalna nazwa areny nie jest jeszcze znana.

Wiosną planowany jest koncert na 10-11 tyś widzów. Trwają prace udoskonalające akustykę obiektu. Ma zostać wyciszony dach a także w planach jest wyciszenie ścian watą akustyczną. Ma to być największa tego typu sala koncertowa w Polsce z najlepszym oświetleniem, w systemie HD, z najlepszą akustyką jeśli chodzi o tak duży obiekt.

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Marcin Witko, zaprasza mieszkańców na Dzień Otwarty w Arenie Lodowej 26 października w godzinach 17.00-20.00.

 

Jeśli artykuł Ci się podobał, udostępnij go by inni też mogli go przeczytać. A jeśli chcesz być na bieżąco polub nasz fanpage na Facebooku!

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook