Od 01.01.2023r Ujazd ponownie został miastem. Po 152 latach premier Mateusz Morawiecki przekazał wójtowi Arturowi Pawlakowi symboliczne klucze do miasta. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że status miasta to powód do dumy, ale również zobowiązanie, aby miasto się rozwijało.
Zmiany statusu gminy były konsultowane z mieszkańcami za nadaniem statusu miasta opowiedziały się również władze gminy oraz wojewoda.
W Polce od 1 stycznia powstało 15 nowych miast po zmianach będzie ich 979.
Pierwsze wzmianki o Ujeździe pochodzą z roku 1283. Powstanie miasta Ujazd wiąże się z działalnością miecznika łęczyckiego Piotra Tłuka ze Strykowa. W latach dwudziestych i trzydziestych XV w. przeprowadził on transakcje mające na celu komasację dóbr. W rejonie dzisiejszego Ujazdu istniały trzy jednostki osadnicze o tej nazwie: dwie wsie Ujazd oraz miasto Ujazd. W późniejszych źródłach występują jednak już tylko dwie miejscowości o tej nazwie: miasto Ujazd i wieś Stary Ujazd. Prawdopodobnie wieś Ujazd, zwana tez Wolą, należąca do Piotra Tłuka weszła w skład założonego przez niego miasta.
Przywilej lokacyjny wydany został 17 maja 1428 r., przez króla Władysława Jagiełłę. Król zezwalał w nim Piotrowi Tłukowi na założenia we wsi Ujazd miasta pod tą samą lub inną nazwą. Dokument lokacyjny zezwalał na organizowanie targów w soboty oraz dwóch jarmarków, a także mówił o zasadźcy, który stawał się wójtem, określał jego uprawnienia, uposażenie i dochody. Miastem Ujazd był przez kolejnych 441 lat aż do 1869 roku. Chociaż nigdy nie rozwinął się w duży ośrodek to był ważnym miejscem na przecięciu istotnych szlaków handlowych. Utrata praw miejskich była karą wymierzoną przez cara Rosji za udział w powstaniach.
zdjęcie: Faacebook Sołectwo Ujazd