Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

W Będkowie upamiętniono Błażeja Stolarskiego, działacza społecznego i politycznego, jednego z przywódców ruchu ludowego

W niedzielę, 31 maja 2020 roku, w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Będkowie, odprawiona została msza święta w Dzień Pięćdziesiątnicy, czyli siedem tygodni po świętach Wielkiej Nocy.

Od tej niedzieli zniesione zostało ograniczenie uczestniczenia w mszach świętych liczby wiernych. Mieszkańcy gminy Będków i goście, którzy uczestniczyli w mszy, wypełnili kościół. Oczywiście przestrzegane były wymogi bezpieczeństwa i wszyscy wierni mieli zasłonięte usta i nos maseczkami.

W mszy świętej udział wzięli wyjątkowi goście. Byli to między innymi: minister Antoni Macierewicz – Marszałek Senior Sejmu RP IX kadencji, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Jan Balcerek – radny Rady Powiatu Tomaszowskiego i Dariusz Misztal – Wójt Gminy Będków.

Uroczystość zesłania Ducha Świętego kończy okres wielkanocny. Odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja wokół kościoła. Następnie uczestnicy przeszli pod tablicę pamiątkową, która znajduje się naprzeciwko Urzędu Gminy w Będkowie, poświęconą Błażejowi Stolarskiemu, działaczowi społecznemu i politycznemu, jednemu z przywódców ruchu ludowego z powiatu tomaszowskiego, bo urodzonego w Ciebłowicach Dużych, a mieszkającego w Sługocicach w gminie Będków. Tablica pamiątkowa poświęcona Błażejowi Stolarskiemu odsłonięta została 22 września 2019 roku, w 80. rocznicę śmierci bohatera.

Wiązanki kwiatów, jako wyraz hołdu oddanego bohaterowi z naszego powiatu, złożyli: Antoni Macierewicz, Mariusz Węgrzynowski i ksiądz proboszcz parafii w Będkowie Krzysztof Nowak. W imieniu Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim – Mariusz Węgrzynowski, Elżbieta Łojszczyk i Jan Balcerek. Były też kwiaty od przedstawicieli Rady Gminy Będków, a w imieniu Urzędu Gminy Będków kwiaty złożyła delegacja z Dariuszem Misztalem na czele.

„Szanowni Państwo, stoimy tutaj u stóp pomnika wielkiego współtwórcy polskiego ruchu ludowego, ministra przedwojennego Rządu, ministra rolnictwa, pana Błażeja Stolarskiego, pamiętając o tym, jak wiele wniósł ruch ludowy do polskiej historii, w jak wielkim stopniu był on współtwórcą i niezbędnym warunkiem polskiej niepodległości.

Tacy ludzie, jak minister Stolarski, jak wielki twórca ruchu ludowego, Wincenty Witos, jak inni wielcy działacze, zapewnili, że naród polski przetrwał najgorsze wyzwania i najgorsze tragedie. Trzeba przypomnieć, że przecież gdyby nie Rząd, którego premierem był Wincenty Witos w 1920 roku, zapewne nie byłoby wielkiej polskiej armii, która zdołała przeciwstawić się bolszewickiej nawale. Trzeba pamiętać, że gdyby nie wysiłki tamtego czasu, które doprowadziły do rozpoczęcia reformy rolnej Polska później nie zdołałaby przeciwstawić się najazdowi bolszewickiemu już po 45 roku i nie zdołałaby odzyskać niepodległości. Ruch ludowy , to ruch narodowy i zresztą taka była jego geneza, ponieważ trzeba pamiętać, że Wincenty Witos był członkiem Ligi Narodowej i po dzień dzisiejszy ruch narodowy, to ten, który się skupia w szeroko rozumianej Polskiej Zjednoczonej Prawicy, który w ostatnich latach tak wiele zrobił dla odbudowy rodzinnych gospodarstw. Dla przywrócenia siły polskiej wsi. Dla zagwarantowania bezpieczeństwa polskiej rodzinie, bez której nie ma narodu polskiego.

Jak mówił ksiądz prymas kardynał Wyszyński, naród nie jest niczym innym jak rodzina rodzin. A to jest fundament ruchu ludowego i naszej siły. Dziękujemy dzisiaj tutaj, w Będkowie, za pamięć nie tylko o takich bohaterach, jak Błażej Stolarski, ale za pamięć o roli ruchu ludowego w budowie siły polskiej.” – powiedział Antoni Macierewicz – Marszałek Senior Sejmu RP IX kadencji.

„Drodzy Państwo, dzisiaj w dniu wielkiego święta, jakim jest Zesłanie Ducha Świętego jesteśmy w gminie Będków. Byliśmy na mszy świętej, ale również złożyliśmy wiązankę kwiatów pod tablicą Błażeja Stolarskiego, jednego z twórców ruchu ludowego, który ściśle jest związany  powiatem tomaszowskim, zarówno z gmina Będków, jak i z gmina Tomaszów Mazowiecki. To jeden z twórców, który walczył o wszystko, co związane jest z polską wsią, żeby możliwości rozwoju polskiego rolnika były jak największe. To wybitna postać okresu międzywojennego, to człowiek, który był wicemarszałkiem Senatu, który przez całe swoje życie robił wszystko, żeby nie tylko wzmocnić ruch ludowy, ale pozycję polskiego rolnika.

Ruch ludowy przyjął zasadę, że swoje święto wiąże z dniem Zesłania Ducha Świętego, które w potocznej tradycji ludowej nazywane jest Zielonymi Świątkami. Tutaj modliliśmy się i prosimy Ducha Świętego, żeby umacniał w nas wszystkie swoje dary, które daje nam na chrzcie świętym, który umacnia na bierzmowaniu, czyli dary związane z mądrością, rozumem, z rozwagą, radą, z umiejętnościami, z pobożnością i bojaźnią Bożą, z tym wszystkim, co jest bardzo ważne w życiu człowieku, ale również z męstwem, żebyśmy mężnie wyznawali naszą wiarę, ale mężnie starali się, mimo różnych trudności być dobrymi ludźmi, którzy działają nie tylko na rzecz swoją i swojej rodziny, ale również tych wszystkich, których spotykamy w swoim życiu, żebyśmy byli sprawiedliwymi ludźmi, żebyśmy widzieli wszystkich innych w swoim życiu i żebyśmy mogli razem z nimi pracować dla naszego dobra. To wyjątkowe święto, które łączy wiele wartości bardzo ważnych, którymi jeśli  będziemy się w życiu kierować, na pewno te wszystkie sprawy, które nas otaczają, będą łatwiejsze do zrealizowania.

Serdecznie dziękuję Dariuszowi Misztalowi, wójtowi gminy Będków, za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość. Dziękuję za obecność na dzisiejszej uroczystości Marszałkowi Seniorowi Antoniemu Macierewiczowi. Dziękujemy, że tak wielu mieszkańców pojawiło się tutaj w tym dniu i razem z nami świętują.

Starajmy się zmieniać, starajmy się żyć tak, jak Duch Święty nam wskazuje, jak nas kieruje, żebyśmy byli dobrymi ludźmi. Szczęść Boże.” – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

„Zesłanie Ducha Świętego, to wielkie wydarzenie w parafii i naszej gminie. To święto wiąże się z ruchem ludowym. Pochodzimy z obszarów wiejskich, nasza gmina jest gmina wiejską. Ruchy ludowe miały wpływ i odcisnęły wielkie piętno pozytywne, na rozwój, na to, co dzisiaj mamy, że możemy funkcjonować spokojnie w pastwie wolnym, w państwie rozwijającym się. Jestem niezwykle dumny, że naszym mieszkańcem był Błażej Stolarski. Jak wielki i wybitny to był Polak, przykładem na to jest taka osobistość, jak pan minister Antoni Macierewicz Marszałek Senior, który wziął udział dzisiaj w uroczystościach parafialnych.

Będziemy kultywować te wspaniałe wydarzenia, będziemy pamiętać o tak istotnych elementach w naszej kulturze o tak wybitnych postaciach, jakim był Błażej Stolarski.” – powiedział o uroczystościach, jakie miały miejsce z Będkowie Dariusz Misztal – Wójt Gminy Będków. 

W 2017 roku nakładem łódzkiego IPN wydana została publikacja autorstwa dr. Pawła Perzyny: „Błażej Stolarski 1880–1939. Biografia społecznika, działacza gospodarczego i polityka.” Nie sposób wymienić wszystkich funkcji, jakie pełnił Stolarski. Był on m.in. członkiem Tymczasowej Rady Stanu, ministrem rolnictwa w rządzie Jędrzeja Moraczewskiego, posłem na Sejm RP w latach 1919-1930, wicemarszałkiem Senatu RP (1938-1939), wiceprezesem Centralnego Związku Kółek Rolniczych (1918-1928), a także prezesem PSL „Wyzwolenie” (1917-1922) i jego frakcji parlamentarnej (1919-1922, 1925-1927).

 

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook