Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«maj 2024 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

W Tomaszowie i w powiecie nie wykąpiesz się bezpiecznie

Lato ruszyło pełną parą, temperatury dochodzą do 40 stopni, w mieście rzeka Pilica, Wolbórka zaraz obok zalew Sulejowski a w całym powiecie tomaszowskim nie ma i nie zapowiada się aby w tym roku powstało chociaż jedno kąpielisko strzeżone przez ratowników.
Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim, nie zostały zgłoszone na ten sezon kąpieliska ani miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli w powiecie tomaszowskim, zarówno na zalewie Sulejowskim jak i rzece Pilicy.

Kiedyś kąpielisko na rzece Pilica było organizowane i prowadzone przez OSiR. Corocznie przygotowywany był teren: nawożony piach, pogłębiane i wyrównywane dno, zapewniana i dostosowywana infrastruktura dla ratowników i ich odpowiedniego wyposażenia. Do rozpoczęcia sezonu niezbędne było zatrudnienie odpowiedniej ilości ratowników WOPR, zorganizowanie systematycznego sprzątania terenu plaży rano i wieczorem, ustawienie oznaczeń plaży wraz z regulaminem, wyznaczenie kąpieliska poprzez położenie na wodzie boi z linami i ubezpieczenie kąpieliska.
Przed rozpoczęciem działalności kąpieliska, zgłaszałem ten fakt
do SANEPID-u, – mówi Bogdan Smolarek, były dyrektor OSiR w Tomaszowie Mazowieckim – który wykonywał przed sezonem i kilkakrotnie w czasie sezonu badania wody, a wcześniej do 31.12 poprzedniego roku trzeba było przedstawić oficjalnie do Prezydenta Miasta zgłoszenie z m.in. pozwoleniem wodnoprawnym, profilem wody, oceną jakości wody i jej klasyfikacją. To wszystko określa art.37 ustawy prawo wodne. Według niej Prezydent miał czas do 28.02 zgłosić chęć uruchomienia kąpieliska do: „Wody Polskie”, Inspektora Ochrony Środowiska i Sanepid, a Rada Miasta do 20.05 miała obowiązek przyjąć dwie uchwały: jedną określającą sezon kąpielowy i drugą przedstawiająca wykaz kąpielisk na terenie gminy. Jeżeli te terminy nie zostały dochowane to trudno będzie uruchomić kąpielisko.

Obecnie teren bezpośrednio podlega pod Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta. Wygląda jednak na to, że nie zostały podjęte skuteczne działania, w celu uruchomienia kąpielisk.

W ubiegłym roku dla mieszkańców był dostępny basen działający na terenie Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych przy Jana Pawła II, w tym roku jednak nikt nie umie odpowiedzieć na pytanie czy tak się stanie. 

14 czerwca został oficjalnie rozpoczęty ,,Sezon Wodny 2019”  na zalewie Sulejowskim, dla służb i instytucji odpowiadających za bezpieczeństwo. Policja otrzymała do użytku łódź motorową, która ma patrolować wody zalewu. 17 czerwca podpisane zostało porozumienie, pomiędzy wójtem gminy Tomaszów Mazowiecki a komendantem policji w Tomaszowie, na większą liczba policyjnych patroli na terenie gminy w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców  oraz turystów wypoczywających nad zalewem Sulejowskim i rzeką Pilicą.

Zdjęcia pochodzą z 2014 roku, własność Bogdan Smolarek

 

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook