Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 4
«Wrzesień 2019 »
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Do wakacji pozostało

2019-06-20 07:00:00

Reklama

Sonda

Czy odwiert geotermalny na Błoniach wpłynie na stan Niebieskich Źródeł

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać najnowsze informacje prosto na swoją skrzynkę, prosimy podać swój adres e-mail.

W Tomaszowie i w powiecie nie wykąpiesz się bezpiecznie

Lato ruszyło pełną parą, temperatury dochodzą do 40 stopni, w mieście rzeka Pilica, Wolbórka zaraz obok zalew Sulejowski a w całym powiecie tomaszowskim nie ma i nie zapowiada się aby w tym roku powstało chociaż jedno kąpielisko strzeżone przez ratowników.
Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim, nie zostały zgłoszone na ten sezon kąpieliska ani miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli w powiecie tomaszowskim, zarówno na zalewie Sulejowskim jak i rzece Pilicy.

Kiedyś kąpielisko na rzece Pilica było organizowane i prowadzone przez OSiR. Corocznie przygotowywany był teren: nawożony piach, pogłębiane i wyrównywane dno, zapewniana i dostosowywana infrastruktura dla ratowników i ich odpowiedniego wyposażenia. Do rozpoczęcia sezonu niezbędne było zatrudnienie odpowiedniej ilości ratowników WOPR, zorganizowanie systematycznego sprzątania terenu plaży rano i wieczorem, ustawienie oznaczeń plaży wraz z regulaminem, wyznaczenie kąpieliska poprzez położenie na wodzie boi z linami i ubezpieczenie kąpieliska.
Przed rozpoczęciem działalności kąpieliska, zgłaszałem ten fakt
do SANEPID-u, – mówi Bogdan Smolarek, były dyrektor OSiR w Tomaszowie Mazowieckim – który wykonywał przed sezonem i kilkakrotnie w czasie sezonu badania wody, a wcześniej do 31.12 poprzedniego roku trzeba było przedstawić oficjalnie do Prezydenta Miasta zgłoszenie z m.in. pozwoleniem wodnoprawnym, profilem wody, oceną jakości wody i jej klasyfikacją. To wszystko określa art.37 ustawy prawo wodne. Według niej Prezydent miał czas do 28.02 zgłosić chęć uruchomienia kąpieliska do: „Wody Polskie”, Inspektora Ochrony Środowiska i Sanepid, a Rada Miasta do 20.05 miała obowiązek przyjąć dwie uchwały: jedną określającą sezon kąpielowy i drugą przedstawiająca wykaz kąpielisk na terenie gminy. Jeżeli te terminy nie zostały dochowane to trudno będzie uruchomić kąpielisko.

Obecnie teren bezpośrednio podlega pod Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta. Wygląda jednak na to, że nie zostały podjęte skuteczne działania, w celu uruchomienia kąpielisk.

W ubiegłym roku dla mieszkańców był dostępny basen działający na terenie Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych przy Jana Pawła II, w tym roku jednak nikt nie umie odpowiedzieć na pytanie czy tak się stanie. 

14 czerwca został oficjalnie rozpoczęty ,,Sezon Wodny 2019”  na zalewie Sulejowskim, dla służb i instytucji odpowiadających za bezpieczeństwo. Policja otrzymała do użytku łódź motorową, która ma patrolować wody zalewu. 17 czerwca podpisane zostało porozumienie, pomiędzy wójtem gminy Tomaszów Mazowiecki a komendantem policji w Tomaszowie, na większą liczba policyjnych patroli na terenie gminy w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców  oraz turystów wypoczywających nad zalewem Sulejowskim i rzeką Pilicą.

Zdjęcia pochodzą z 2014 roku, własność Bogdan Smolarek

 

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook