W sobotę, 7 września br. w Warszawie otworzono odsłonięto Rondo Polskich Maratończyków oraz Aleję Sław Polskiego Maratonu. Wśród wyróżnionych wybitnych maratończyków znalazła się m.in. Wanda Panfil – jedyna polska mistrzyni świata w maratonie związana z Tomaszowem Mazowieckim,
W tym roku mija dokładnie 100 lat od organizacji pierwszego maratonu w Polsce. 2 listopada 1924 r. w Rembertowie rozegrano pierwsze zawody na tym dystansie, a z ośmiu zawodników, którzy stanęli wtedy na stracie do mety dotarło tylko trzech. Sto lat później z inicjatywy fundacji Maratonu Warszawskiego podjęto próbę uhonorowania tego wydarzenia i docenienia zawodników, którzy w historii polskiego maratonu mogą poszczycić się wybitnymi osiągnięciami.
W sobotę rondo znajdujące się u zbiegu ulic Strażackiej i Zesłańców Polskich w warszawskim Rembertowie otrzymało imię Ronda Polskich Maratończyków. Stało tak się na wniosek uchwały dzielnicy Rembertów oraz Rady Miasta Warszawa, a podpisy niezbędne do uruchomienia całej procedury zbierano m.in. przed 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim, który odbył się wiosną tego roku. Wybranie tego miejsca do uczczenia maratończyków nie było przypadkowe, ponieważ właśnie 100 lat temu w tym miejscu odbył się pierwszy polski maraton.
Drugim akcentem tego dnia było otwarcie Alei Sław Polskiego Maratonu. Aleja została odsłonięta wzdłuż ul. Zesłańców Polskich, a pierwsze drzewko dedykowane jest Wandzie Panfil.
– Dębowa aleja została stworzona, aby uhonorować osoby oraz przypomnieć wydarzenia, które miały największy wpływ na rozwój biegania długodystansowego w kraju. To dzięki ich determinacji, pasji i poświęceniu maraton zyskał tak wielką popularność i stał się symbolem niezwykłej siły i wytrwałości – czytamy m.in. na pamiątkowej tablicy umieszczonej przy dębowej alei.
W sobotę do Warszawy ściągnęły największe sławy polskiego maratonu. Oprócz Wandy Panfil była obecna Małgorzata Sobańska, Jan Huruk, Grzegorz Gajdus, a oprócz byłych i obecnych zawodników obecni byli dyrektorzy największych biegów ulicznych w Polsce oraz wielu pasjonatów biegania.
Wanda Panfil od 2016 r. prowadzi w Tomaszowie Maz. swoją grupę biegową pn. Wanda Panfil Team, z którą uczestniczy w biegach masowych w całej Polsce. W 2017 r. tomaszowianie upamiętnili zawodniczkę Lechii Tomaszów Maz. i dawna ulica Oskara Lange nosi obecnie jej imię i nazwisko.