Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Wielka Sobota w tradycji wiejskiej. Wieś Wiaderno.

Wielka Sobota to dzień, w którym święci się pokarmy. Dawniej święciło się wszystkie potrawy przygotowane na śniadanie wielkanocne. Do bogatych gospodarstw przychodził ksiądz, który błogosławił przygotowaną święconkę. Wszyscy domownicy zbierali się przy pięknie nakrytym stole, zastawionym wędlinami, jajkami i ciastami.

Biedni mieszkańcy wsi, którzy nie mogli sobie pozwolić na przyjęcie księdza, przygotowane jedzenie przynosili do najbogatszych sąsiadów.

Obecnie dalej święcenia odbywają się we wsi np. w wiejskich świetlicach a także jak w Wiadernie w wiejskiej bibliotece. Czekając na księdza starsze mieszkanki wsi wspominały jak było dawniej, kiedy święciło się całe bochenki chleba i kilo soli, kołacze a wszystko przynosiło się do domu jednego gospodarza.

#Święceniepokarmów #Wiaderno #gminaTomaszówMazowiecki #Wielkanoc #wieś #tradycja #śwęta #Format3A

Opublikowany przez Format3A Sobota, 20 kwietnia 2019

Zwyczaj święcenia pokarmów w kościele, narodził się trochę później. Dziś idziemy do święcenia z małymi koszyczkami, w których nie może zabraknąć baranka,  masła, soli, pieprzu, chrzanu, jajek i kawałka wędliny, babki oraz chleba.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook