Aż trzy najważniejsze nagrody XV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki pn. „Wschodami Gwiazd” 2022, który odbył się w Bytowie w woj. pomorskim, trafiły do wokalistów Powiatowego Centrum Animacji Społecznej! 1. miejsce w kat. wokalistów do 10 lat zajęła Zuzanna Dróżdż, 1. miejsce w kat. wokalistów 16+ zajęła Julia Stępień, a GRAND PRIX festiwalu zdobył Konrad Ignasiak! To wielki sukces grupy, ponieważ do II etapu konkursu, czyli do przesłuchań przed jury, zaproszono tylko 28 wokalistów z całego kraju, natomiast do finału zakwalifikowano tylko 10 osób, w tym 3 z PCAS-u!
Festiwal odbył się w dn. 7-8 lipca, a jego organizatorem jest Bytowskie Centrum Kultury w Bytowie. W tym roku wydarzenie obchodziło jubileusz, ponieważ była to już jego 15 edycja. Jak zaznaczył dyrektor instytucji, Marian Gospodarek, witając gości, przez konkurs przewinęło się już ponad 700 osób, a wielu jego laureatów osiągnęło duże sukcesy, jak m.in. Natalia Szroeder.
Jak co roku, jury przewodniczył Andrzej Rybiński, znany polski piosenkarz, gitarzysta i kompozytor, koncertujący na całym świecie, laureat wielu nagród muzycznych, obok którego w tym roku zasiedli: Klaudia Szmidt, aktorka, wokalistka, kompozytorka, reżyserka widowisk poetycko-muzycznych, absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, laureatka wielu cenionych w świecie artystycznym nagród oraz Kacper Rybiński, muzyk, kompozytor, klawiszowiec, autor wielu muzycznych projektów, prywatnie syn p. Andrzeja.
W pierwszym dniu festiwalu odbyły się przesłuchania przed jury. Każdy z uczestników wykonywał 2 utwory – jeden dowolny i jeden z repertuaru Andrzeja Rybińskiego. Jak zaznaczył piosenkarz:
– Każdego roku podczas interpretacji swoich utworów, dowiaduję się o nich czegoś nowego. Pięknie jest słuchać, jak ci młodzi ludzie odnajdują ich różne oblicza, wielokrotnie mnie zaskakując.
Wokaliści PCAS-u zaprezentowali się w kategoriach: do 10 lat – Pola Jaworska i Zuzanna Dróżdż, a także 16+ – Julia Stępień i Konrad Ignasiak. Do koncertu finałowego zakwalifikowało się 3 z nich: Zuzia Dróżdż, Julka Stępień i Konrad Ignasiak. Spośród 10 finalistów, 3 reprezentowało PCAS.
– Wyniki poznaliśmy dopiero podczas Gali Finałowej festiwalu – mówi Dorota Ignasiak, dyrektor PCAS-u. – Z każdym kolejnym przyznawanym miejscem rosło nasze napięcie, dlatego też emocje sięgały zenitu. Nie muszę chyba mówić, jakie niedowierzanie, radość i euforia zapanowały, gdy nasi artyści otrzymali najwyższe miejsca. To bardzo trudno wyrazić słowami, oczywiście było niesamowite wzruszenie i łzy szczęścia. Ten sukces, bo to naprawdę jest wielki sukces, kiedy aż 3 wokalistów z jednej placówki zbiera najwyższe laury jednego festiwalu, to wynik ich ciężkiej pracy, poświęcenia, zatem dla nich wielkie gratulacje i podziękowania, ale podziękowania należą się także instruktorom, p. Katarzynie Rychlik i p. Grzegorzowi Przedborze, którzy pracują z nimi na co dzień oraz rodzicom, bez których wsparcia te dzieci nie mogłyby się rozwijać. Wszyscy jesteśmy z nich bardzo dumni.
Jedną z nagród dla finalistów były warsztaty z p. Andrzejem Rybińskim, podczas których piosenkarz udzielił im wielu cennych wskazówek, mogących pomóc im w rozwijani swoich pasji i talentów, a także poddał analizie ich wykonania. Wszystko odbyło się w cudownej, ciepłej atmosferze, jaką tworzy obecność, uśmiech i serdeczne podejście gwiazdy.
Laureaci otrzymali statuetki, dyplomy i nagrody pieniężne, a na podsumowanie festiwalu wykonali wspólnie z Andrzejem Rybińskim utwór pt. „Nie liczę godzin i lat” na scenie bytowskiego MOSiR-u, podczas odbywających się tam Dni Bytowa.
– To było dla nas niesamowite przeżycie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się stanąć na najwyższym stopniu podium – mówił Konrad Ignasiak, laureat Grand Prix festiwalu. – Trudno wyrazić, jakie emocje wywołał werdykt jury. Byliśmy zaskoczeni, ale naprawdę dumni z naszej pracy, z naszych instruktorów z siebie wzajemnie. To bardzo ważne doświadczenie dla nas wszystkich i mam nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy tu w Bytowie na tym konkursie gościć. Było nam niezmiernie miło wystąpić tu na tej scenie przed bytowską publicznością i reprezentować powiat tomaszowski i PCAS.
Wcześniej, ze sceny padały też pozdrowienia dla Tomaszowa Mazowieckiego i jego mieszkańców, Starostwa Powiatowego, Powiatowego Centrum Animacji Społecznej, p. Katarzyny Rychlik. Czas festiwalu na pewno zostanie pozytywnie zapamiętany przez jego uczestników.