Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«maj 2024 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Willa Piescha w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Barlickiego pod lupą konserwatora zabytków

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi poinformował o działaniach, które podjął Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków w celu zahamowania dewastacji willi Moritza Piescha w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Barlickiego.
 
W związku z niepokojem mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego chcielibyśmy oficjalnie poinformować o działaniach podjętych przez ŁWKZ, które mają na celu zahamowanie dewastacji willi Piescha.
 
Każdy właściciel zabytkowego obiektu powinien mieć świadomość posiadanych przywilejów, ale również ciążących na nim obowiązków. Willa Piescha jest przykładem obiektu wartościowego nie tylko pod względem materialnym, ale również pod kątem posiadanych przez nią walorów niematerialnych – historycznych, artystycznych i naukowych, które są dobrami wspólnym. Możemy więc śmiało powiedzieć, że prace jakie właściciel wykonuje przy zabytku nie zawsze są jego osobistą sprawą – niejednokrotnie odbijają się także na lokalnej społeczności.
 
Do WUOZ w Łodzi 31 stycznia oraz 3 lutego wpłynęły zawiadomienia informujące o pracach wykonywanych we wnętrzu tego zabytku. Inspektorzy WUOZ podjęli natychmiastowe działania, których efektem było przeprowadzenie oględzin 3 lutego. W ich toku zadecydowano o interwencji z udziałem policji, mającej na celu ocenienie działań przeprowadzanych w willi.
Należy mieć jednak świadomość, że ŁWKZ oraz pracownicy WUOZ w Łodzi działać muszą na podstawie i w granicach przepisów, które wykluczają wkraczanie na teren prywatny bez zgody jego właściciela. Pilny charakter sprawy oraz brak akceptacji właściciela na wejście do obiektu, uniemożliwił określenie faktycznego stanu wnętrz willi podczas oględzin. Ze względu na powyższe ŁWKZ w najbliższym czasie zaplanował przeprowadzenie kontroli, o której właściciel zostanie poinformowany oficjalnym zawiadomieniem i wezwany do stawienia się. Dodatkowo w trybie natychmiastowym wydana została decyzja nakazująca wstrzymanie prowadzonych robót.
 
Willa Piescha jest wybitnym przykładem architektury rezydencjonalnej przełomu XIX i XX w. Zbudowana została w oparciu o projekt A. Sroki i D. Laude. Jej właścicielem był Moritz Piesch – Austriak, który założył jedną z pierwszych fabryk w Tomaszowie. Pierwotna eklektyczna forma budowli zachowała się do naszych czasów (mimo późniejszej przebudowy). Uznać można ją więc za niezwykle cenny obiekt nie tylko w skali regionu, ale i całego województwa, o czym świadczy wpisanie jej do rejestru zabytków.
Biorąc pod uwagę powyższe, ŁWKZ podjął również działania mające na celu powiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Tym samym pragniemy jasno zaakcentować, że wszelkie zachowania zmierzające do zniszczenia oryginalnej tkanki zabytku zawsze będą spotykać się z ostrym sprzeciwem ŁWKZ oraz jego bezzwłoczną reakcją.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook