Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«luty 2023 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Sonda

Czy strajki w Tomaszowie Maz. powinny nadal się odbywać?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Wycisnąć mistrza

Ona – trzydziestoletnia farmaceutka – uśmiechnięta, miła. Marta Chachuła – wicemistrzyni świata, mistrzyni Europy, mistrzyni Polski. Rekordzistka Polski w trzech federacjach. On –  zawsze sport traktował jak sposób na życie. Ryszard Wilczak – mistrz świata, Europy i Polski.

Trenują wspólnie od 7 lat, od 5 zawodowo. Dyscyplina jaką się pasjonują to wyciskanie sztangi leżąc. Polega ona na tym, że zawodnik wykonuje ten bój w specjalnej, mocno przylegającej koszulce, może też wykonywać go bez żadnego sprzętu wspomagającego, dla tego typu kategorii organizuje się osobne zawody. Po wyjściu na pomost zawodnik kładzie się na ławce i przyjmuje pozycję maksymalnie wygodną. Następnie chwyta sztangę tak, by paski na gryfie nie wystawały poza palce wskazujące pomiędzy rękami. Po zdjęciu sztangi ze stojaków (z pomocą obsługi pomostu lub bez niej) zawodnik czeka z zablokowanymi stawami na sygnał sędziego. Sygnał wydawany jest, gdy zawodnik znieruchomieje ze sztangą we właściwej pozycji. Ze względów bezpieczeństwa zawodnika, jeśli po okresie pięciu sekund nie przyjmie prawidłowej pozycji do rozpoczęcia boju, to będzie proszony o odłożenie sztangi komendą „Odłóż”, razem ze wstecznym ruchem ramienia. Sygnał składa się z ruchu ramienia do dołu i komendy „Start”. Po otrzymaniu sygnału, zawodnik opuszcza sztangę do klatki piersiowej i przytrzymuje ją nieruchomo na klatce piersiowej przez określony i widoczny czas. Zawodnik wyciska sztangę do pełnego wyprostu ramion bez przesadnie nierównego prostowania ramion, blokując obydwa ramiona jednocześnie. Gdy zawodnik utrzyma nieruchomą pozycję, sędzia powinien wydać słyszalną komendę „Stojak” łącznie z wstecznym ruchem ramienia.

Ostatnie osiągnięcia tomaszowskich wyciskaczy:
Wyniki Mistrzostw Polski w Zalesiu: Marta 97,5 kg, Ryszard 150 kg
Siedlce: Marta 100 kg, Ryszard 155 kg
Liga Wyciskania: Marta 97,5 kg , Ryszard 150 kg
I Mistrzostwa Polski Kobiet – Marta 95 k

– Ta dyscyplina trójboju siłowego jest sportem nieolimpijskim, choć coraz częściej uprawiana na siłowniach pod okiem instruktorów. Dyscyplina wymaga nie małego nakładu finansowego. Treningi pięć razy w tygodniu, dieta, odżywki, to wszystko kosztuje – mówi Ryszard – może znaleźli by się ludzie, którzy zechcą wspomóc nas finansowo i pomóc nam w walce o kolejne mistrzostwa, na które wybieramy się już 4 listopada do Złotoryi na Puchar Europy, gdzie będziemy bronić swoich mistrzowskich tytułów- dodaje.

Mistrzowska para działa w Stowarzyszeniu Sportów Siłowych „Cobra”. Celem Stowarzyszenia jest wychowywanie przez kulturę fizyczną, krzewienie kultury fizycznej, sportu, racjonalnego odżywiania oraz zdrowego stylu życia. Praca z młodzieżą oraz organizacja zawodów sportów siłowych.

Poszukujemy lokalu, gdzie moglibyśmy spotykać się z młodzieżą – dodaje Marta – mimo że coraz więcej tomaszowian przekonuje się do aktywności fizycznej, to nadal duża część społeczeństwa za obowiązkowy zestaw do wieczornego odpoczynku używa kanapy i telewizora.  Chcemy tomaszowską młodzież prowokować do fizycznej aktywności, wolny lokal to pierwszy krok do takich działań.

Pytamy Ryszarda jak to jest być mistrzem?

Cudownie, ale nie idzie za tym żaden konkret. Poza ogromną dawką adrenaliny nie ma niczego. Cieszę się, że nasza praca nie została zmarnowana, a najwyżej oceniona na mistrzostwach. Prawda jest jednak taka, że całe nasze oszczędności wydawane są na przygotowania do zawodów. A po powrocie do domu zderzamy się z okrutną rzeczywistością. Jak do tej pory nie ma żadnego zainteresowania ze strony władz miasta czy powiatu. Nikogo do tej pory nie obchodziło to, że w Tomaszowie mieszka i trenuje mistrz świata.

Format3A trzyma kciuki za dalsze zmagania i walkę o tytuły Marty i Ryszarda, na bieżąco będziemy informować o dalszych działaniach również stowarzyszenia „Cobra”.

 

Jeśli artykuł Ci się podobał, udostępnij go by inni też mogli go przeczytać. A jeśli chcesz być na bieżąco polub nasz fanpage na Facebooku!

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook