W niedzielę, 11 grudnia 2023 roku w Galerii Arkady w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się już dwunaste spotkanie z cyklu „Na odcinku specjalnym”, którego pomysłodawcą, organizatorem i gospodarzem jest tomaszowianin Piotr Gierczak, znany w mieście miłośnik i specjalista w zakresie sportu samochodowego.
Gośćmi Piotra w niedzielne popołudnie byli Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk – załoga mistrzowie Polski w Rajdowych Samochodowych. Była to świetna okazja dla fanów mistrzów motoryzacji, wielu tomaszowian tego dnia przybyło na spotkanie. Auta jakie przyrowadzili Ford Eskort RS , Porsche RS3 i wersja cywilna forda wzbudzały ogromne emocje wśród fanów motoryzacji.
Pełna relacja live ze spotkania tutaj
Miko Marczyk – kim jest?
Mikołaj „Miko” Marczyk – kierowca rajdowy zespołu Orlen Team. Urodził się 24 października 1995 roku w Łodzi, gdzie mieszka do dzisiaj. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Ukończył studia licencjackie na kierunkach „Management” i „International Business” na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i Duale Hochschule Baden-Wurttemberg w Stuttgarcie.
Największe sukcesy:
– Sezon 2021 – Mistrz juniorskiej kategorii Rajdowych Mistrzostw Europy – Michelin Talent Factory. Starty w pełnym cyklu Rajdowych Mistrzostw europy FIA ERC oraz w Rajdowych mistrzostwach Polski Profiauto RSMP.
– Sezon 2020 – Dołączenie do Orlen Team. Starty w pełnym cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy Juniorów FIA ERC.
– Sezon 2019 – Najmłodszy w historii Mistrz Polski w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.
– Sezon 2018 – Angaż w fabrycznym zespole Škoda Polska Motorsport, powstałym z inicjatywy polskiego importera marki. Za kierownicą topowej rajdowej konstrukcji – ŠKODY FABIA R5, w debiutanckim sezonie Mikołaj Marczyk zdobywa V-ce Mistrzostwo Polski w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Od 2018 roku reprezentant Automobilklubu Polski.
– W sezonie 2017 Miko zadebiutował na trasach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski z zespołem Subaru Poland Rally Team. Pod okiem specjalistów, którzy wykształcili takich kierowców jak m.in. Leszek Kuzaj i Kajetan Kajetanowicz, Mikołaj sięgnął po tytuł Rajdowego Mistrza Polski w klasie Open N, przechodząc do historii jako najmłodszy zwycięzca tej klasyfikacji. W kończącym sezon Rajdzie Barbórki Warszawskiej zajął 4. miejsce, a na słynnej ulicy Karowej zameldował się na trzecim stopniu podium.
– W 2016 roku rywalizował w cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska za kierownicą Hondy Civic Type-R. Już w swoim drugim starcie zwyciężył w Rajdzie Zamkowym, a sezon zakończył tytułem Wicemistrza w klasie RO1 i II Wicemistrza w klasyfikacji generalnej RSMŚl. Podczas grudniowej „Barbórki” wystartował Subaru Imprezą WRC, notując jako debiutant czasy w czołowej dziesiątce rajdu. ◦ W latach 2013-15 Miko święcił triumfy na arenie kartingowej, a także zwyciężył w klasyfikacji generalnej cyklu rallysprintów Power Stage Bednary. Trzy razy z rzędu został Mistrzem Polski w Kartingu Halowym, a także wystartował w Kartingowych Mistrzostwach Świata, gdzie zajął 12. miejsce na 127 uczestników.
Szymon Gospodarczyk – kim jest?
Szymon Gospodarczyk (ur. 19 maja 1985 w Rabce-Zdroju) – polski pilot rajdowy pochodzący z Jordanowa. Zdobywca Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych. Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej w Rajdach Samochodowych. Jeden z pięciu Polaków, którzy stanęli na podium Rajdu Dakar.
Szczególne osiągnięcia:
– Sezon 2021 – Mistrz juniorskiej kategorii Rajdowych Mistrzostw Europy – Michelin Talent Factory. Starty w pełnym cyklu Rajdowych Mistrzostw europy FIA ERC oraz w Rajdowych mistrzostwach Polski Profiauto RSMP.
– Sezon 2020 – Dołączenie do Orlen Team. Starty w pełnym cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy Juniorów FIA ERC
– Sezon 2019 – Mistrz Polski w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.
– Sezon 2018 – V-ce Mistrz Polski w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.
– Stanął na podium Rajdu Dakar 2018 w klasie SXS.
– Zdobywca Pucharu Świata w rajdach terenowych w klasie T3 2016
– Mistrz Polski w Castrol Edge Fiesta Trophy 2012.
– Mistrz Europy strefy centralnej w autach napędzanych na jedną oś 2012.
– Ma na koncie starty w WRC, ERC, mistrzostwach Słowacji, Czech, Niemiec, Węgier, Rumunii, Łotwy, Estonii czy Finlandii.
Wykorzystano materiały z Wikipedii, oficjalnej strony Mikołaja „Miko” Marczyka – mikomarczyk.pl (mikomarczyk.pl/zaloga/) zebrał Marcin Sławomir Trachta.