
6 grudnia 2019r. delegacja uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Glinniku na czele z dyrektorem – panią Edyta Żmudą i nauczycielką jęz. polskiego – Małgorzatą Smolarek uczestniczyła na zaproszenie Stowarzyszenia „Hubalczycy 1939-1940” w trzynastej „Hubalowej Wigilii”.
To uroczyste spotkanie gromadzi przede wszystkim uczniów, harcerzy,
członków grup rekonstrukcyjnych i stowarzyszeń, leśników, których patronem jest mjr Henryk Dobrzański „Hubal” i ma miejsce w Bielawach koło Poświętnego, gdzie niegdyś znajdowała się leśniczówka, w której stacjonował w grudniu 1939 roku Wydzielony Oddział WP mjr Hubala, i w której Henryk Dobrzański wraz ze swoimi żołnierzami spożył ostatnią
w życiu Wigilię. Dziś na miejscu leśniczówki znajduje się obelisk upamiętniający to wydarzenie i tan w pierwszy piątek grudnia od 13 lat gromadzą się sympatycy wartości, które przyświecały niezłomnemu żołnierzowi, wspaniałemu sportowcowi i olimpijczykowi.
Inicjatorką patriotycznych spotkań jest dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Radomiu – pani Beata Jasek, która prowadziła całą uroczystość.
W bogatym programie m.in. było ubieranie z ułanami choinki, dzielenie się opłatkiem. Organizatorzy zadbali także o sferę ciała – pieczono kiełbaski przy wspólnym ognisku, można było skosztować przepysznej grochówki. Oprawę tej żywej lekcji historii stanowili ułani na koniach w historycznych
mundurach wojskowych. Atmosfera wydarzenia była wspaniała!
To naprawdę spotkanie, jak o sobie mówią, Rodziny Hubalowej.
Druga część uroczystości to złożenie przez delegacje kwiatów, zapalenie zniczy na szańcu Hubala w Anielinie, wspólna modlitwa za poległych żołnierzy. Nie mogło zabraknąć odśpiewania pieśni „Hubalowa legenda” . XIII Hubalową Wigilię zakończyły wspólne zdjęcia.
Uczniowie SP w Glinniku mówią, że są dumni, że mogli uczestniczyć w tak wspaniałej uroczystości i czuć się częścią Rodziny Hubalowej. Dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego patriotycznego spotkania, a szczególnie panu Tomaszowi Łumińskiemu ze Stowarzyszenia „Hubalczycy 1939-1940”
źródło: Małgorzata Smolarek – Publiczna Szkoła Podstawowa w Glinniku