Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«luty 2023 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Sonda

Czy skorzystam ze szczepienia na covid-19?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zakątek Weteranów, dom dla wycofanych ze służby psów i koni, do którego trafił Hipol ze Smardzewic, prosi o pomoc

Zakątek Weteranów, dom dla psów i koni kończących pracę w polskich służbach mundurowych, potrzebuje pomocy. Działający w wielkopolskim Gierłatowie ośrodek jest unikatowym miejscem dla takich zwierząt w kraju.

Zakątek Weterenaów jest jedynym miejscem w Polsce gdzie na zapracowaną emeryturę trafiają psy i konie po zakończonej służbie w policji. Obecnie opiekuje się dziewięcioma psami i siedmioma końmi, w tym Hipolem koniem z tomaszowskiej policji konnej.

Hipol, to 28 letni ogier, rasy wielkopolskiej. Jedyny ogier, który służył w policji konnej na terenie Polski. W tomaszowskim zespole Hipol był od samego początku czyli przez 23 lata. 5 września 2019 roku przeszedł na swoją zasłużoną emeryturę i trafił do ośrodka w Gierłatowie.

Opieka nad psami i końmi po zakończonej służbie jest kosztowna ze względu na wiek i choroby zwierząt. Tymczasem ośrodek utrzymuje się dzięki środkom własnym członków stowarzyszenia, oraz pomocy przyjaciół i wolontariuszy.

Zakątek Weteranów można wesprzeć dokonując wpłaty na konto stowarzyszenia lub biorąc udział w zbiórce. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/9enu82. Dom starości dla emerytowanych mundurowych psów i koni, w tej chwili najbardziej potrzebuje owsa.

W przypadku polskich służb mundurowych, wycofywane ze służby zwierzęta można nieodpłatnie przekazać dotychczasowemu opiekunowi. Ze względu jednak na stan zdrowia zwierzęcia i warunki lokalowe jakimi dysponuje przewodnik lub jeździec często nie jest to możliwe. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być przyznawanie takim zwierzętom emerytury. W wielu krajach opiekunowie takich psów czy zwierząt dostają środki na ich utrzymanie, w Polsce ciągle brak systemowych rozwiązań finansowania. Zapisy w tej kwestii były zawarte w „Piątce dla zwierząt”.

Policyjny koń Hipol po 23 latach służby przechodzi na emeryturę (zdjęcia z nowego domu w środku)

zdjęcie profilowe pochodzi z Zakątka Weteranów

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook