Mało kto pamięta tak niski stan Zalewu Sulejowskiego, jak obecnie. Jednak były lata, gdy zbiornik wysychał równie silnie jak obecnie. Rekordowy był 1992 r. i to na skutek suszy, a nie bezpośredniej ingerencji człowieka.
Obecnie konieczność zamontowania stalowej osłony na środkowym przęśle jazu sprawiła, że trzeba było obniżyć słup wody w zbiorniku o 2,5 m! Spuszczono ponad połowę wody. To sprawiło, że obecnie można przyjąć ponownie 40 mln m3 wody, gdy przy normalnym stanie zbiornika zapas wynosi ok. 9 mln m3.
Dzięki zainstalowanej osłonie pracownicy nadzoru wodnego będą moli wykonywać prace konserwatorskie na tamie w środku lata. Tadeusz Bienias, kierownik nadzoru twierdzi, że przyroda nie ucierpi wskutek operacji obniżania lustra wody, a potem ponownego jej spiętrzenia. Cóż, przyrodnicy mają na ten temat zapewne inne zdanie. Być może jednak spłynie do Pilicy nieco więcej niż zazwyczaj złogów sinic.
Niski stan zalewu zaniepokoił zwłaszcza żeglarzy. Jednak do końca kwietnia poziom wody w zalewie powinien wrócić do swojego normalnego stanu. Pod warunkiem, że… w Święta Wielkanocne i po świętach popada. Tak przynajmniej wynika z prognoz. Proces zbierania wody w zbiorniku już się rozpoczął.
Wyschnięty zbiornik okazał się za to atrakcją dla poszukiwaczy. Wszystkie miejsca zwyczajowo użytkowane jako plaże i kąpieliska zostały przeszukane i przekopane przez poszukiwaczy metali. Ponoć trafiają się cenne znaleziska w postaci np. biżuterii.
Większość czeka jednak na dużą, a przynajmniej normalną wodę w zalewie. Bez sinic.