Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 5
«Wrzesień 2020 »
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Do końca wakacji

2020-08-31 00:00:00

Reklama

Sonda

Urlop wakacyjny 2020

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać najnowsze informacje prosto na swoją skrzynkę, prosimy podać swój adres e-mail.

Zalewu jest pół

Mało kto pamięta tak niski stan Zalewu Sulejowskiego, jak obecnie. Jednak były lata, gdy zbiornik wysychał równie silnie jak obecnie. Rekordowy był 1992 r. i to na skutek suszy, a nie bezpośredniej ingerencji człowieka.

Obecnie konieczność zamontowania stalowej osłony na środkowym przęśle jazu sprawiła, że trzeba było obniżyć słup wody w zbiorniku o 2,5 m! Spuszczono ponad połowę wody. To sprawiło, że obecnie można przyjąć ponownie 40 mln m3 wody, gdy przy normalnym stanie zbiornika zapas wynosi ok. 9 mln m3.

Dzięki zainstalowanej osłonie pracownicy nadzoru wodnego będą moli wykonywać prace konserwatorskie na tamie w środku lata. Tadeusz Bienias, kierownik nadzoru twierdzi, że przyroda nie ucierpi wskutek operacji obniżania lustra wody, a potem ponownego jej spiętrzenia. Cóż, przyrodnicy mają na ten temat zapewne inne zdanie. Być może jednak spłynie do Pilicy nieco więcej niż zazwyczaj złogów sinic.

Niski stan zalewu zaniepokoił zwłaszcza żeglarzy. Jednak do końca kwietnia poziom wody w zalewie powinien wrócić do swojego normalnego stanu. Pod warunkiem, że… w Święta Wielkanocne i po świętach popada. Tak przynajmniej wynika z prognoz. Proces zbierania wody w zbiorniku już się rozpoczął.

Wyschnięty zbiornik okazał się za to atrakcją dla poszukiwaczy. Wszystkie miejsca zwyczajowo użytkowane jako plaże i kąpieliska zostały przeszukane i przekopane przez poszukiwaczy metali. Ponoć trafiają się cenne znaleziska w postaci np. biżuterii.

Większość czeka jednak na dużą, a przynajmniej normalną wodę w zalewie. Bez sinic.

 
 
 
 
 
   
 
 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook