Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zbliża się zakończenie prac w parku Rodego. Ile zyskujemy na zieleni?

Rewitalizacja parku przeprowadzono dzięki unijnym pieniądzom. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wyniosło 300 tys. zł, a z RPO WŁ ponad 460 tys. zł. Pracę wykonawcy wyceniono na 893 tys. zł. Wkład miasta ostatecznie był niewielki.

Inwestycja budziła wśród tomaszowian spore emocje. Prace nie odbywały się „za płotem”, ale na oczach przechodniów, a ci lubią komentować, gdy inni pracują. Dziwili się np. czemu w odnawianym parku nie instaluje się kamer. Zdziwienie okazało się zasadne.

Z kolei prof. Małgorzata Milecka, autorka projektu sygnalizowała, że wykonawca (firma Garden Designer Derkacz) nie stosowała się do przygotowanej przez nią dokumentacji stosując przy pracach tańsze zamienniki.

Odbiór konserwatorski parku nastąpi po 21 października. Wykona go piotrkowska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Do renowacji czy też rewitalizacji parku Rodego prezydent Rafał Zagozdon zabierał się mniej więcej w połowie poprzedniej kadencji. Trzeba było więc czterech lat żeby wreszcie prace ruszyły. Powstały nowe alejki, oświetlenie, kącik rekreacyjny i plac zabaw. Uporządkowano zieleń, przycięto drzewa. Pojawiły się nowe nasadzenia. Stare, wysłużone latarnie, zastąpiono nowymi. Jest ich o kilka więcej niż dotychczas.
kosze na śmieci, stojaki na rowery, stoliki szachowe. Zaprojektowano też budki lęgowe dla ptaków i ssaków oraz domki dla owadów w celach eko-edukacyjnych. Niestety nie ma koszy na psie odchody i torebki na nie, nie ma też toalety.

A teraz coś z innej bajki. Dla tych, którzy kreatywnie traktują budżet obywatelski.

 

100_1596 100_1598 100_1597

Można policzyć, ile realnie zyskuje miasto na rozwoju terenów zielonych. Udało się to zrobić w Nowym Jorku.

Tamtejszy roczny budżet przeznaczony na pielęgnację oraz rozwój parków wynosi 22 mln dolarów. Niby dużo, ale Departament terenów zielonych oszacował, że roślinność przyczynia się m.in. do oszczędności energii na poziomie 28 mln dolarów rocznie, a w jeszcze większym stopniu do uniknięcia kosztów związanych z likwidacją szkód powodziowych. Nowojorskie drzewa przechwytują rocznie 5,5 hektolitra wody, co powoduje, że straty są o 36 mln dolarów mniejsze. Amerykanie policzyli nawet, że dzięki drzewom powietrze w mieście jest czystsze o 5 mln dolarów. Składając razem wszelkie tego typu korzyści z drzew w Nowym Jorku wyliczono, że tereny zielone rocznie przynoszą miastu około 120 mln dolarów. To niemal sześć razy więcej niż koszty inwestycji. (Miasto 2077)

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook