Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 17
«Sierpień 2019 »
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Do wakacji pozostało

2019-06-20 07:00:00

Reklama

Sonda

Czy odwiert geotermalny na Błoniach wpłynie na stan Niebieskich Źródeł

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać najnowsze informacje prosto na swoją skrzynkę, prosimy podać swój adres e-mail.

ZGWK odbierze odpady komunalne od mieszkańców?


Zakład Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej Sp. z o.o. może zająć się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych pochodzących z  terenu Tomaszowa Mazowieckiego – taką decyzję, na wniosek prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko, jednogłośnie podjęli radni Rady Miejskiej.

Opłaty za odbiór odpadów rosną w całym kraju ze względu na m.in. wysokie koszty transportu i tzw. opłaty środowiskowej. Podwyżki na pewno nie uda się uniknąć w Tomaszowie Mazowieckim, niemniej prezydent Marcin Witko zaproponował radnym Rady Miejskiej rozwiązanie, które w  przyszłości może znacznie przyczynić się do zahamowania horrendalnego wzrostu opłat. Odbiorem odpadów ma zajęć się Zakład Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej Sp. z o.o. W trakcie sesji nadzwyczajnej, która odbyła się 21 marca, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, dzięki której spółka będzie mogła realizować nowe zadanie polegające m.in. na zbieraniu, transporcie, zagospodarowaniu i unieszkodliwieniu odpadów komunalnych pochodzących z terenu miasta.

Co więcej, Urząd Miasta już od dłuższego czasu stara się o budowę własnego systemu gospodarowania odpadami. Chodzi o Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych. – Samo odbieranie odpadów, o ile prowadzone jest zgodnie z prawem, nie jest opłacalne. Dochodowe jest natomiast ich przetwarzanie – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. – Najbliższa instalacja zlokalizowana jest 40 kilometrów od naszego miasta, a więc blisko 100 kilometrów w obie strony. To podnosi koszty. W ubiegłej kadencji wystąpiliśmy do Zarządu Województwa Łódzkiego z wnioskiem o  wprowadzenie zmian w wojewódzkim planie gospodarowania odpadami. Przez rok nie doczekaliśmy się odpowiedzi. W międzyczasie zmieniła się ustawa i złożyliśmy ponownie wniosek. Teraz jesteśmy na dobrej drodze, by RIPOK powstał w naszym mieście – dodaje.  

Obecnie odpady komunalne od mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego odbiera spółka akcyjna ENERIS Surowce. Umowa obowiązuje do końca kwietnia 2019 roku. Do nowego przetargu przystąpił tylko jeden podmiot – ENERIS Surowce SA. Firma za odbiór odpadów przez 20 miesięcy zaproponowała cenę ponad 22 mln zł, co wiązałoby się ze zwiększeniem opłaty za odpady segregowane z 9 do 22 zł miesięcznie od osoby. Dlatego prezydent Marcin Witko zaproponował radnym, by odbiorem i zagospodarowaniem odpadów zajął się Zakład Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej. W rezultacie radni jednogłośnie odrzucili zaproponowane podwyżki opłat.   

Przygotowanie ZGWK do nowego zadania potrwa około sześć miesięcy, dlatego od maja 2019 roku odpady komunalne od mieszkańców miasta odbierze firma wyłoniona w ramach negocjacji. Wtedy poznamy nowe – tymczasowe stawki za odpady segregowane i niesegregowane.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook