
W tym roku nikt nie zgłosił chęci wyznaczenia na terenie Powiatu Tomaszowskiego nad Zalewem Sulejowskim tzw. okazjonalnego miejsca do kąpieli. Kąpiel jest więc w zasadzie zabroniona i każdy podejmuje ją na własne ryzyko. Podwójne, bo w niektórych częściach zalewu woda już zaczęła kwitnąć.
W związku z tym trzeba pamiętać, że w Smardzewicach, Twardej czy Karolinowie (które nie były kąpieliskami strzeżonymi przez ratowników wodnych), kąpiel jest więc w zasadzie zabroniona i każdy podejmuje ją na własne ryzyko. Podwójne, bo w niektórych częściach Zalewu woda już zaczęła kwitnąć. Tak jest np. w okolicach plaży w Smardzewicach, gdzie na tafli wody widać ogromne połacie sinic, należących do królestwa bakterii.
Sinice pojawiają się w wielu miejscach, jednak najczęściej zdajemy sobie sprawę z ich obecności wtedy, gdy atakują kąpieliska. Pływanie w wodzie, w której sinice kwitną we wzmożonej liczbie, jest szkodliwe. Ich nadmiar powoduje, że woda ma charakterystyczną zieloną barwę, niekiedy „kołdrę” z glonopodobnych organizmów. Kąpiel w „zasinionej” wodzie skutkuje przede wszystkim dolegliwościami skórnymi. Zaś połknięcie wody powoduje poważniejsze, wewnętrzne zaburzenia: nudności, biegunkę, gorączkę i dreszcze.
– Na terenie powiatu tomaszowskiego w 2020 roku nie będą funkcjonowały miejsca okazyjnie wykorzystywane do kąpieli, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim nie zajmuje się badaniem wody w Zalewie Sulejowskim na zlecenie gmin. Gminy powiatu tomaszowskiego nie zgłaszały miejsc okazjonalnych do kąpieli, na terenie powiatu tomaszowskiego w obrębie Zalewu Sulejowskiego brak kąpielisk strzeżonych – mówi Iwona Sarwa Dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektoriatu Sanitarnego w Tomaszowie Mazowieckim