To hasła przewodnie wystawy czasowej, która prezentowana jest, do 7 grudnia, w tomaszowskim muzeum. Wystawa ma charakter interaktywny. Tematyka wystawy jest prezentowana za pomocą doświadczeń wykonywanych samodzielnie przez zwiedzającego (tzw. stanowiska hands-on). Widz, korzystając z instrukcji, ma możliwość samodzielnie wykonać pomiar czy prostą obserwację. W ten sposób poprzez zabawę i działanie może poznać prezentowane zjawisko i odkrywa tajniki funkcjonowania narządów zmysłów. Jak objaśnia dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizator wystawy, celem jest przybliżenie widzom anatomicznych, fizjologicznych i fizycznych podstaw działania narządów zmysłów, zachęcenie do aktywności, do eksperymentowania, a obiektem doświadczeń jest sam eksperymentator.
Wystawę podzielono na trzy części : „Poznać zmysły”, “Mono-Stereo” i “Oszukać zmysły”. Pierwsza część wyjaśnia reakcje organizmu człowieka na różne bodźce, budowa oka i ucha. Zgromadzone modele pomagają zrozumieć związek pomiędzy budową receptora a działaniem narządu zmysłu. Można również sprawdzić jak działa zmysł dotyku oraz węchu. Druga część wystawy udowadnia, że organizm człowieka to „urządzanie typu stereo”. Zaprezentowane zjawiska wynikające z faktu posiadania przez człowieka parzystych narządów zmysłów. Ostania, prezentuje iluzje optyczne i akustyczne. Udowadnia, że mózg potrafi nas oszukać ale i my możemy go oszukać.
Ekspozycja zatytułowana „Świat Zmysłów” przygotowana została przez Uniwersytet Jagielloński Muzeum Collegium Maius w Krakowie.
Ekspozycję można zwiedzać do 7 grudnia br. codziennie w godzinach 10.00 – 15.45 (piątki 10.00 – 19.00). Cena biletu wstępu: 5,00 zł./os.