Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz, posłuchaj, dotknij, powąchaj

To hasła przewodnie wystawy czasowej, która prezentowana jest, do 7 grudnia, w tomaszowskim muzeum. Wystawa ma charakter interaktywny. Tematyka wystawy jest prezentowana za pomocą doświadczeń wykonywanych samodzielnie przez zwiedzającego (tzw. stanowiska hands-on). Widz, korzystając z instrukcji, ma możliwość samodzielnie wykonać pomiar czy prostą obserwację. W ten sposób poprzez zabawę i działanie może poznać prezentowane zjawisko i odkrywa tajniki funkcjonowania narządów zmysłów. Jak objaśnia dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizator wystawy, celem jest przybliżenie widzom anatomicznych, fizjologicznych i  fizycznych podstaw działania narządów zmysłów,  zachęcenie do aktywności, do eksperymentowania, a obiektem  doświadczeń jest sam eksperymentator.
Wystawę podzielono  na trzy części : „Poznać zmysły”, “Mono-Stereo” i “Oszukać zmysły”. Pierwsza  część wyjaśnia reakcje organizmu człowieka na różne bodźce, budowa oka i ucha. Zgromadzone modele pomagają zrozumieć związek pomiędzy  budową receptora a działaniem narządu zmysłu. Można również sprawdzić jak działa zmysł dotyku oraz  węchu. Druga część wystawy udowadnia, że organizm człowieka to „urządzanie typu stereo”. Zaprezentowane  zjawiska wynikające  z faktu posiadania przez człowieka  parzystych narządów zmysłów. Ostania, prezentuje iluzje optyczne i akustyczne. Udowadnia, że mózg potrafi nas oszukać ale i my możemy go oszukać.
Ekspozycja zatytułowana „Świat Zmysłów” przygotowana została przez Uniwersytet Jagielloński Muzeum Collegium Maius w Krakowie.

Ekspozycję można zwiedzać  do 7 grudnia br. codziennie w godzinach 10.00 – 15.45 (piątki 10.00 – 19.00). Cena biletu wstępu: 5,00 zł./os.

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook