To wydarzenie ze wszech miar warte odnotowania. Po raz pierwszy w Tomaszowie odbędzie się „Żywa biblioteka”.
Organizatorem jest II LO. Miejscem spotkania będzie kamienica przy ul. Mościckiego 34/36 w pracowni artystycznej Sploty.
17 grudnia, w sobotę w godz. 10.00-14.00 będzie można spotkać „żywe książki”. Porozmawiać, popatrzeć, zadać pytania, poznać, pozbyć się lęku i uprzedzeń. Wstęp wolny.
Pierwsza „żywa biblioteka” miała miejsce w Kopenhadze w 1993 r. Od tego czasu na całym świeci w tym również w Polsce organizowane są spotkania podczas których ludzie mogą się nawzajem „wypożyczać” i w ten sposób poznawać, redukując jednocześnie dystans i uprzedzenia. „Wypożyczanie” polega na rozmowie z osobą (osobami) należącą do grup wykluczonych. Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa ludzi dyskryminowanych ze względu na: niepełnosprawność, rasę, kolor skóry, orientację seksualną, narodowość, religię, choroby, a nawet styl życia. Podczas trwania spotkań w ramach żywej biblioteki można więc porozmawiać np. z osobą na wózku inwalidzkim, Żydem, Romem, gejem, transseksualistką, chorym psychicznie, weganką, byłym więźniem, dyslektykiem, czarnoskórym itd. Rozmowa to najlepsza forma poznania drugiego człowieka, wyzbycia się uprzedzeń, nabrania szacunku dla inności.
W Polsce „żywe biblioteki” organizowane są od 2007 r. W wielu miastach cyklicznie. Co roku do tego grona włączają się kolejne, mniejsze miasta. M.in. Koszalin, Wałbrzych, Ruda Śląska, Grudziądz, Cieszyn. Na spotkania przychodzą uczniowie, często całymi klasami w ramach lekcji wychowawczych, rodzice z dziećmi, studenci, emeryci. Słowem wszyscy, którzy mają na to ochotę.