6 sierpnia 2024 r. w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie zapadł wyrok zobowiązujący Prezesa KRUS do rozpatrzenia wniosku o informację publiczną. Prezes KRUS nie skorzystał z możliwości wniesienia skargi kasacyjnej i w związku z tym wyrok stał się prawomocny. 2 grudnia 2024 r. do centrali KRUS dotarły akta sprawy, a na wykonanie wyroku było 14 dni. W tym terminie jednak, ani nie udzielono informacji publicznej, ani nie zwrócono kosztów sądowych. Sprawą nieterminowego wykonania wyroku zajmie się teraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Sprawa jest ciekawa, ponieważ w lutym 2022 r. Wojciech Jaskuła – były pracownik KRUS złożył wniosek o informacje publiczną w zakresie wypłaty wysokości sądowych odszkodowań przez Prezesa KRUS jednemu z dyrektorów Oddziałów Regionalnych KRUS. Jest to o tyle istotne, że sądowe odszkodowanie płacone są przez KRUS z publicznych pieniędzy. W ostatnich latach KRUS przegrał wiele spraw ze swoimi byłymi pracownikami i musiał płacić odszkodowania na czym najbardziej ucierpieli obecni pracownicy, bo wypłacane odszkodowania pomniejszały m.in. premie dla pracowników.
Wówczas tj. w lutym 2022 r. została udzielona pełna informacja o zapadłych dla KRUS niekorzystnych wyrokach i zapłaconych przez to odszkodowań. Po upływie prawie dwóch lat Wojciech Jaskuła złożył podobny wniosek o informację publiczną z podkreśleniem, że odpowiedź powinna zawierać wypłacone kwoty do daty wpływu wniosku. Co ciekawe, tym razem Prezes KRUS nie udzielił takiej informacji, zasłaniając się lakoniczną odpowiedzią, że podanie takich informacji nie jest informacją publiczną. To bardzo ciekawe, bo dwa lata wcześniej była to jednak informacja publiczna. Do tego odmowa udzielenia informacji nie przybrała formy decyzji i z tego też powodu sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z zarzutem bezczynności.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w całości podzielił argumentacje zawartą w skardze i zobowiązał Prezesa KRUS do rozpatrzenia wniosku o informację publiczną oraz zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Wyrok w takiej formie powinien zostać wykonany najpóźniej w dniu 16 grudnia 2024 r., ale z nieznanych powodów wnioskodawca otrzymał po tym terminie jedynie informację o kolejnych wyrokach, które KRUS przegrał z byłym dyrektorem i kolejnych wypłaconych odszkodowaniach. W piśmie datowanym na dzień 23 grudnia 2024 r. brak jest jakiejkolwiek wzmianki o zwrocie kosztów sądowych. Teraz sprawą zajmie się Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako organ pod który podlega KRUS.
– Nieterminowe załatwienie sprawy jest naruszeniem mojego interesu oraz pokazuje, że w KRUS jest poważny problem z poszanowaniem prawa, które kosztuje przede wszystkim podatników, a w drugiej kolejności pracowników, którzy albo latami muszą dochodzić swoich spraw w sądzie, albo muszą cierpieć przez konieczność wypłaty sądowych odszkodowań, mając z tego tytułu m.in. mniejsze premie. Z tego powodu wniosłem skargę do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w odrębnym piśmie skierowałem wezwanie do Prezesa KRUS w sprawie zwrotu kosztów sądowych – mówi Wojciech Jaskuła, autor skargi.
To nie jest pierwsza sprawa, w której KRUS uchyla się od terminowego wykonania wyroku. W poprzednim przypadku chodziło o wypłatę zadośćuczynienia z tytułu naruszenia dóbr osobistych, które trzeba było ściągnąć w trybie egzekucji komorniczej, a także domagać się publikacji przeprosin, o czym pisaliśmy w artykule pt. KRUS musi definitywnie przeprosić za naruszenie dóbr osobistych.
KRUS musi definitywnie przeprosić za naruszenie dóbr osobistych